Купата е синя! (СНИМКИ И ВИДЕО) - DC news

Купата е синя! (СНИМКИ И ВИДЕО)

Илиян Стефанов отбеляза единствения гол на финала срещу ЦСКА,  Левски с първи трофей след 13-годишно прекъсване

Отборът на Левски е тазгодишният носител на Купата на България.

Тимът на Станимир Стоилов победи с 1:0 ЦСКА-София във финала пред около 40 000 зрители на националния стадион “Васил Левски” и прекъсна най-дългата си серия без спечелване на отличие в своята 108-годишна история – преди цели 13 години тимът спечели шампионската титла.

Единственото попадение бе дело на Илиян Стефанов в 57-ата минута.

То дойде след сериозна доза късмет, след като ударът на Илиян Стефанов рикошира в крака на защитник и топката влезе в мрежата на ЦСКА. Тогава след груба грешка на Лам Уелтън напредна опасно по фланга и опита удар. Топката рикошира в защитник и попадна във Филип Кръстев. Той подаде към Илиян Стефанов. Полузащитникът си нагласи стопката и стреля, последва нов рикошет и резултатът стана 1:0 за Левски.

Въпреки късмета при гола, „сините“ показаха по-силни аргументи по време на двубоя, пропуснаха и няколко чисти възможности за гол. В същото време ЦСКА не направи почти нищо за 90 минути на националния стадион „Васил Левски“. На практика „червените“ не затрудниха нито веднъж излезлия с капитанската лента 18-годишен вратар на Левски Пламен Андреев.

Мачът започна малко скучно, като и двата отбора бяха свръх предпазливи в първите минути. В 9-та минута Кордоба отправи първия удар към вратата на ЦСКА, много далеч в аут. В 17-та Келиан ван дер Каап изчиства топката пред главата на Кайседо след хубав пробив и центриране на Иван Турицов. Три минути по-късно се стигна до първия пропуск на Левски. Тогава след меле пред вратата на ЦСКА топката попадна в Илиян Стефанов на около 6-7 метра от вратата. Той се засуети и пропусна да стреля.

В 27-та минута Йомов подаде удобен пас на Тибо Вион, но французинът стреля безкрайно неточно в аут. Девет минути по-късно грешка в защитата на ЦСКА доведе до огромен пропуск за Левски. Топката се озова в краката на Билал Бари, на чиста позиция, на 10 метра фронтално от вратата. Мароканецът не успя да отправи удар. Малко пъ-късно Цунами пропусна да засече центриране на Драган Михайлович.

След почивката Левски стоеше една идея по-добре на терена от своя съперник. В 50-та минута „сините“ поискаха дузпа за нарушение на Мухар срещу Уелтън, но нито реферът Никола Попов, нито VAR не видяха основание за това. Малко след това мачът бе прекратен за няколко минути заради димки, а след подновяването на двубоя се стигна до гола в 58-та минута.

След него ЦСКА не успя да реагира адекватно и така и не застраши сериозно вратата на противника. Вместо това в 67-та минута при опасна контраатака на Левски Уелтън не можа да намери Филип Кръстев в наказателното поле на чиста позиция. В 85-та минута Левски направи пропуска на деня. След комбинация между Уелтън и Георги Миланов топката бе подадена към Драган Михайлович. Той от няколко метра, сам срещу Бусато, не успя да вкара втори гол и да реши окончателно мача. Въпреки това докрая „сините“ държаха контрола на мача и в крайна сметка ликуваха с трофея!