Квалификант спря Гришо по пътя към финала в Мелбърн (ВИДЕО)

Максим Креси отстрани Григор Димитров със 7:5, 7:6 и ще играе за първата си титла на ниво АТП най-вероятно срещу Рафаел Надал

Американецът Максим Креси отстрани Григор Димитров в битка за място на финала на турнира от сериите АТР 250 в Мелбърн. Квалификантът се наложи със 7:5, 7:6 и за първи път ще спори за АТП трофей в кариерата си. На финала той ще се изправи срещу бившия №1 в света Рафаел Надал или 22-годишния финландец Емил Руусувуори.

„Благодаря на невероятната българска агитка тук. Всеки път имам пълната подкрепа, затова ви благодаря много, хора! Обичам ви много!“, заяви Димитров при победата си вчера над Ботик ван де Зандсхулп и предизвика още аплодисменти от страна на публиката.

И днес българската агитка бе на ниво, но ефективността на Максим Креси на сервис бе поразителна и въпреки че в края на втория сет Гришо бе близо до това да пречупи противника, американецът се събра и с авторитетни разигравания спечели двубоя, продължил повече от два часа.

В първия сет Гришо записа две точки след разминаване на сервиращия съперник, но Креси взе първия гейм, след което Димитров взе първия си сервис-гейм без никакви проблеми. Последва убедителен гейм за Креси, но българинът отговори подобаващо на предизвикателството, макар да направи първата си двойна грешка.

Страхотен ас и още три волета на мрежата веднага след сервис осигуриха на американеца нов комфортен гейм, а размяната на части продължи – 3:3. Гришо направи още една двойна грешка при 30-0, но пък отново изравни – 4:4.

При 40-15 в следващия гейм Гришо направи гениален ретур-уинър от бекхенд и опита да се върне, но нямаше шанс за повече – 5:4 за Креси. Българинът отвърна с нулев сервис-гейм и отново възстанови равенството.

С хитро късо движение с китката американецът създаде проблеми за Григор и стигна до 30-15 в последния гейм от сета. Последва бърз ретур и спечелен първи сет бол, който затвори първата част при 7:5 за Креси.

Втората част стартира с подаване на Креси, който се справи перфектно със сервис-гейма си и го взе безпроблемно. Григор обаче реализира важна точка при 30-30 в следващото разиграване и с мощен ас изравни за 1:1.

Квалификантът продължи с добрите начални удари и отново поведе с 2:1 гейма. Гришо също отвърна с добре пласирани сервиси и спечели разиграването си – 2:2. Нова бърза размяна на геймове доведе до ново равенство – 3:3.

Креси продължи с перфектната игра, когато подава,  и с хитър ас затвори гейма – 3:4. Осмият гейм се оказа дълъг, но след сложна размяна на точки Гришо взе разиграването – 4:4. При 40-40 в новия сервис-гейм на противника Димитров спаси няколко гейм бола и постави американеца под напрежение. Критичното разиграване обаче завърши с успех за американеца. Това не повлия на Гришо и той спечели своето подаване, за да оформи ново равенство – 5:5.

Надлъгването продължи и след изморителна размяна на точки и четири пропуснати шанса за пробив от страна на Гришо, Креси намери начин да оцелее и взе най-дългия гейм в мача. Гришо сервира, за да вкара мача в тайбрек и след няколко бързи точки постигна целта си.

Българинът реализира минипробив, който обаче бе върнат изключително бързо. Стигна се до нов аванс на Димитров, който бе пропилян с твърде лек ретур на мрежата. Ас на квалификанта и добре пласиран форхенд доведоха до равенство. Грешка на Креси и добър ретур на Гришо оформиха нов минипробив за нашето момче. Креси сбърка на мрежата в точния момент и подари три сетбола на Димитров. Американецът смени тактиката в критичен за него момент, което му донесе успех, и някакси успя да изравни точките. Креси достигна до първи мачбол, но Гришо издържа на напрежението и битката продължи до ново сервиране за мача, което отново бе пропиляно. И третият мачбол на Креси отиде в историята след нова точка за Григор. От четвъртия път американецът бе безпощаден и затвори двубоя при 7:6.