Лацио си осугири място в Шампионската лига след 13-годишно прекъсване (ВИДЕО)

Удинезе се спаси от изпадане и отложи празненствата за деветата поредна титла на Ювентус

Лацио се наложи над гостуващия Каляри с 2:1 в среща от 35-ия кръг на италианското футболно първенство.
Така столичани събраха 72 точки и си гарантираха място в Топ 4 в крайното класиране, с което и квота за участие в Шампионската лига за първи път след 13 години. Римляните прекъснаха серия от пет мача без успех, като остават в борбата за отличията, изоставайки на 2 точки зад втория Аталанта и на точка зад третия Интер.

Джовани Симеоне изведе сардинците напред в края на първото полувреме. Той шутира от границата на наказателното поле, топката се отклони леко от крака на Федерико Матиело и влетя в мрежата на домакините. Лацио отвърна две минути след почивката, когато Сергей Милинкович-Савич вкара страхотен гол с удар от дъгата пред пеналта.

След час игра Чиро Имобиле оформи обрата, след като беше изведен в ляво в наказателното поле от Луис Алберто и преодоля вратаря Алесио Краньо. Това беше 31-о попадение за Имобиле през сезона, с което той еднолично оглави листата при стрелците.

„Щастлив съм. Имаме право да празнуваме, защото си гарантирахме място в Шампионската лига. Това беше една от нашите големи цели, а ние го направихме три кръга преди края. Горди сме, въпреки всички трудности, срещу които трябваше да се изправим след локдауна заради пандемията. Това е нещо, което Лацио не е постигал от доста години“, коментира Имобиле.

Каляри записа седми пореден мач без победа и заема 13-ото място с 42 точки.

Лидерът Ювентус трябваше да отложи празненствата за спечелването на деветата поредна титла, след като изненадващо загуби с 1:2 при гостуването си на Удинезе. Торинци, които имат 80 точки, се нуждаеха от успех, за да си гарантират трофея, но допуснаха обрат в Удине.

Гостите се представиха под нивото си в големи периоди от мача, въпреки че поведоха в края на първото полувреме, когато Матайс де Лихт се4 разписа с удар от около 25 метра.

Домакините изравниха в 52-ата минута, след като Илия Несторовски вкара с глава след центриране от ляво на Кен Сема.

В добавеното време при контраатака Секо Фофана направи страхотен самостоятелен пробив почти от центъра, преодоля двама играчи на Юве и с удар от 15 метра вкара в мрежата на Войчех Шчесни.

Така Удинезе постигна първи домакински успех срещу съперника в калчото от април 2010 година, а с успеха почти си гарантира оцеляването, като се изкачи на 15-ото място с 39 точки и вече е на 7 точки над зоната на изпадащите преди последните три кръга.