Ливърпул и Челси се върнаха в битката за титлата (ВИДЕО)

Вижте репортажи от най-интересните мачове в Европа

Ливърпул победи с 3:1 като гост Кристъл Палас в мач от 23-ия кръг на Висшата лига и се върна в битката за титлата на Англия.

Мърсисайдци вече изостават на 9 точки от лидера Манчестър Сити, но и са с мач по-малко от „гражданите“, който е срещу Лийдс Юнайтед. Освен това двата фаворита имат и директно дерби, което ще се състои на „Етихад“.

На стадион „Селхърст Парк“ гостите започнаха вихренно и дръпнаха с два гола чрез Върджил ван Дайк в 8-ата минута и Алекс Окслейд-Чембърлейн в 32-ата.

После „орлите“ се съвзеха, изпуснаха един куп голови положения, но в 55-ата минута Едуар намали на 1:2. В края Ливърпул получи дузпа, реализирана от Фабиньо, като това беше голът на спокойствието за футболистите на Юрген Клоп.

Така „червените“ постигнаха десета поредна победа над Палас.

Челси успя да победи Тотнъм с 2:0 в дербито на кръга и също запази шансовете си за титлата. „Сините“ нанесоха своите удари след почивката, а „шпорите“ нямаше как да се върнат в мача до края.

„Сините“ излязоха напред в резултата след фантастичен гол на Хаким Зиеш в 47-ата минута. Домакините организираха страхотна атака отляво чрез Хъдсън-Одой. Той видя вдясно мароканецът Хаким Зиеш, който прати топката с изключителна класа във вратата, пазена от Юго Лорис за 1:0 за домакините.

Секунди по-късно Челси можеше да нанесе двоен удар по амбициите на „шпорите“, но този път ударът на Зиеш бе отразен от Лорис. В 55-ата минута домакините използваха положителната енергия, която набраха, и вкараха втори гол. Мейсън Маунт центрира от свободен удар в наказателното поле на гостите, а Тиаго Силва се пребори с Бен Дейвис и Давинсон Санчес, за да завърши с глава отблизо – 2:0.

Челси е на третата позиция с 47 точки, с 10 по-малко, но и с мач повече от Манчестър Сити.

Барселона спечели с 1:0 гостуването си на Алавес от 22-ия кръг на Ла Лига. Каталунците бяха близо да се издънят във втори пореден мач от първенството, но Хренки Де Йонг ги отърва с гол три минути преди края на редовното време. Успехът им помогна да изпреварят Реал Сосиедад и да се настанят на петото място в класирането. Алавес е на предпоследната 19-а позиция със 17 т.

Реал Сосиедад не успя да спечели домакинството си на Хетафе и завърши 0:0. Така Сосиедад изостана от Топ 4, тъй като конкурентите в лицето на Атлетико (Мадрид) и Бетис спечелиха своите мачове.

След като през седмицата отстрани Барселона на 1/8-финалита за Купата на краля, Атлетик (Билбао) спечели и мача си от Ла Лига. Баските удариха Райо Валекано с 1:0 като гости и се изравниха по точки с с тях. Това е първа домакинска загуба за столичани от началото на сезона. Двата отбора заемат съответно осмо и девето място във временното класиране.

Лидерът Реал (Мадрид) завърши наравно 2:2 срещу Елче. Карим Бензема пропусна дузпа в 33-ата минута, а гостите поведоха с попадение на Лукас Бойе малко преди почивката. Нещо повече – Елче удвои резултата в 76-ата минута чрез Пере Мила.

Белия балет успя да стигне до точката с късни голове на Лука Модрич от дузпа и на Едер Милитао. Така Реал има 50 точки на върха, с 4 повече от Севиля.

Байерн (Мюнхен) разби с 4:1 Херта в мач от 20-ия кръг на Първа Бундеслига, игран на „Олимпиащадион“. Баварците събраха 49 точки и възстановиха аванса си от шест пункта пред преследвача Борусия Дортмунд. Херта е 13-и с 22 точки.

Байерн изиграха изключително силно първо полувреме, в което тотално доминираха над съперника си. VAR отмени хубав гол на Корентен Толисо, но французинът все пак откри резултата в средата на първата част.

Томас Мюлер удвои точно преди почивката, а статистиката за първите 45 минути беше красноречива – 16:2 удара за баварците (от които десет точни), 64% владеене на топката в тяхна полза, 22:3 центрирания и 7:1 корнера.

След почивката вратарят на берлинчани Шволов правеше чудеса до 75-ата минута, в която допусна голям гаф и Лерой Сане го наказа. Серж Гнабри също записа името си сред реализаторите, а веднага след това Екеленкамп отсрами столичани.

Милан и Ювентус завършиха наравно 0:0 в дербито от 23-ия кръг на Серия „А“. Двата отбора не показаха очакваното ниво на игра и със спечелената по една точка зарадваха лидера Интер.

Срещата започна много динамично, като Ювентус атакува от първия съдийски сигнал, но стигна само до корнер след едва 20 секунди игра. В 4-ата минута Калабрия нахлу в наказателното поле на Юве и се видя съприкосновение, но главният съдия Марко Ди Бело даде ясно да се разбере, че „росонерите“ няма за какво да претендират.

В следващите минути играта бе предимно в центъра преди Леао да направи хубав пробив и да опита да прати топката в мрежата зад Шчесни, но полският страж бе на висота. Три минути след това Дибала също пробва изстрел към вратата на Менян, но не бе достатъчно точен.

Малко преди да измине половин час игра суперзвездата на Милан Златан Ибрахимович бе заменен принудително от Оливие Жиру. В следващата атака Романьоли спря откъсналия се Мората с шпагат в последния момент, но впоследствие се оказа, че испанецът е бил в положение на засада. Десетина минути преди почивката „бианконерите“ попаднаха под канонада от удари на гранда от Милано, като късмета си последователно изпробваха Жиру от фал, Тео Ернандес и Сандро Тонали.

Милан започна втората част по-активно, като Леао опита удар, но топката попадна в центъра на вратата и не затрудни Шчесни. Минути по-късно Жиру имаше добра възможност да нанесе удар с глава, но подаването дойде прекалено дълго за него и французинът не успя да отиграе добре. Малко след като влезе в игра Бернардески надскочи Калабрия, но ударът му с глава не бе достатъчно акуратен. В ответната атака Салемакерс центрира страхотно към Жиру, който стреля с глава, но Шчесни бе позициониран добре.

Шест минути преди края Алекс Сандро центрира добре отляво след комбинация с Киелини и намери МакКени. Американецът надскочи и Калулу, и Романьоли, но на Менян не му се наложи да се намесва, защото ударът бе в аут.

Така Милан събра 49 точки заедно с Наполи на второто място, а Интер е лидер с 53. Юве остава пети с 42 пункта.

Рома победи Емполи с 4:2 и по този начин се закотви на шестото място в Серия „А“. Момчетата на Жозе Моуриньо вкараха 4 гола само за 13 минути, но после спряха и допуснаха две попадения.

„Златният“ период са столичани бе между 24-ата и 37-ата минута на двубоя. Първо Серджо Оливейра подаде към Тами Ейбрахам, който укроти топката и вкара за 1:0.

В 32-ата минута Ейнзли Мейтлнад-Найлс имаше шанс да вкара втори гол, но пропусна. Пропуск направи и Тами Ейбрахам в 33-ата минута, когато стражът на Емполи спаси. Топката обаче се насочи към Джанлука Манчини, който бе на точното място и направи 2:0.

Само след още 2 минути Рома вкара и трети гол. Серджо Оливейра се докопа до избита топка и реализира.

В 37-ата минута Николо Дзанолио си освободи пространство в наказателното поле, получи топката от Хенрих Михтарян и я вкара за четвърти път в мрежата.

Рома дръпна ръчната през второто полувреме и това доведе до моментите на Емполи, от които те се възползваха.

В 55-ата минута Филипо Бандинели намери Андреа Пинамонти, който овладя топката и с хубав удар я вкара в мрежата.

В 72-ата минута Лиъм Хендерсън подаде към Недим Байрами и той стреля от границата на наказателното поле, а Руи Патрисио нямаше какво да направи – 2:4.