Ливърпул и Наполи се класираха за 1/8-финалите на Шампионската лига (ВИДЕО)

Аякс отпадна от надпреварата за сметка на Валенсия и ще играе в Лига Европа

Ливърпул и Наполи се класираха за осминафиналите в Шапионската лига. В двубой от група „Е“ европейският клубен шампион победи с 2:0 като гост Залцбург, докато неаполитанците се наложиха с 4:0 у дома над Генк.

„Червените“ от Мърсисайд се бранеха добре през първата част в Австрия, а вратарят Алисон Бекер се намеси добре в няколко случая. Развръзката на двубоя дойде след почивката и в 57-ата минута Наби Кейта даде аванс за англичаните след пас на Садио Мане. Само минута по-късно Мохамед Салах реши всичко в срещата с удар от много малък ъгъл. До края на двубоя гостите контролираха изцяло събитията на терена, а австрийците не успяха да достигнат до чисто голово положение пред вратата на Ливърпул.

След този успех английският отбор е на първо място в група „Е“ с актив от 13 точки. Залцбург остава на трета позиция със 7 точки.

В другата среща от групата Аркадиуш Милик вкара три гола за успеха на Наполи с 4:0 у дома над Генк. Полският нападател откри резултата още в третата минута и удвои аванса за домакините в 26-ата минута след асистенция на Джовани ди Лоренцо. Милик оформи хеттрика си в 38-ата минута от дузпа, а Дрийс Мертенс също от дузпа оформи крайното 4:0 четвърт час преди края на двубоя. Вупреки успеха натсавникът на неаполитанците Карло Анчелоти бе уволнен заради слабото представяне в Серия „А“.

Наполи е на втора позиция в група „Е“ с 12 точки, докато Генк отпадна от евротурнирите със само една спечелена точка.

Интер отпадна от Шампионската лига след поражението си с 1:2 у дома срещу Барселона в двубой от група „F“ на турнира. Ансу Фати в 86-ата минута реализира победния гол за експерименталния състав на испанския шампион. Тийнейджърът се разписа след двойно подаване с Луис Суарес и удар извън наказателното поле. В 23-ата минута Карлес Перес изведе каталунците напред в резултата, но минута преди почивката Ромелу Лукаку изравни след пас на Лаутаро Мартинес. Три попадения за домакините бяха отменени заради засади, а Интер игра по-активно в решителната за класиране среща. Данило Д’Амброзио, Лукаку и Кристиано Бираги пропуснаха изгодни голови положения преди почивката.

През втората част грандът от Милано обсади наказателното поле на своя противник, но отново не успя да вземе аванс в резултата. Вратарят на каталунците Нето се отличи с няколко добри намеси.

Барса игра без шесткратния носител на „Златната топка“ Лионел Меси, който получи почивка. Испанският първенец вече си беше осигурил първото място в групата преди тази среща, докато Интер остана на трета позиция със 7 точки и през пролетта ще играе в Лига Европа.

В другия двубой от група „F“ Борусия (Дортмунд) спечели трудно с 2:1 у дома срещу Славия (Праг). Германците взеха аванс още в десетата минута чрез Джейдън Санчо, който се разписа на празна врата след пас на Марко Ройс. Чехите изравниха с гол на Томаш Сучек две минути преди почивката, но в 61-ата минута Юлиан Брандт след шут от малък ъгъл осигури ценния успех в полза на „жълто-черните“. Домакините останаха с десет души на терена след втори жълт и съответно червен картон на Юлиан Вайгъл в 77-ата минута.

Борусия завърши на втора позиция с десет точки, докато Славия (Прага) остана на последно място в класирането със само 2 спечелени точки.

Полуфиналистът от миналия сезон Аякс отпадна след груповата фаза в Шампионската лига. Холандският гранд загуби с 0:1 у дома от Валенсия в последния си двубой от група „Н“, има десет точки и през пролетта на 2020 година ще играе в Лига Европа, заемайки трета позиция в крайното класиране.

В 24-ата минута гол на Родриго след асистенция на Феран Торес осигури ценната победа в полза на испанците. Домакините, които победиха с 3:0 във Валенсия по-рано през сезона, бяха на първо място в групата преди последния кръг. Аякс имаше нужда от само едно попадение, за да продължи участието си на осминафиналите в най-силния клубен турнир в света. В 43-ата минута Хосе Гая направи акробитачно изчистване, за да попречи на Дони ван де Беек да изравни резултата.

След почивката Аякс натисна своя съперник, а в 67-ата минута Хаким Зиех стреля неточно, когато имаше срещу себе си само вратаря Хауме. В края на редовното време Лисандро Мартинес и отново Зиех не успяха да реализират решителното за аякс попадение. В третата минута на добавеното време защитникът Габриел Паулиста получи червен картон, отговаряйки остро на провокация на Душан Тадич от домакините.
Валенсия задържа аванса си и с 11 точки зае първа позиция в класирането.

В другия мач от група „Н“ Челси спечели с 2:1 домакинството си на Лил. В 19-ата минута Тами Ейбрахам даде аванс за лондончани след подаване на Уилиан. Десет минути преди почивката Сесар Аспиликуета с глава след центриране от ъглов удар на Емерсон реализира второ попадение във вратата на французите. Гостите достигнаха до почетен гол в 78-ата минута чрез Лоик Рами, който се разписа срещу бившия си отбор с шут от наказателното поле.

Франк Лампард е първият английския мениджър, който класира английски клуб за осминафиналите в Шампионската лига след сезон 2010-2011, когато Хари Реднап направи същото постижение с Тотнъм.

Челси има 11 точки на второ място в групата, докато Лил отпадна от европейските клубни турнири със само една точка от шест срещи.

Бенфика победи с 3:0 у дома Зенит Санкт Петербург в двубой от група „G“ на Шампионската лига. Головете за „орлите“ паднаха след почивката, а в 47-ата минута Франко Черви откри резултата след успоредно на голлинията подаване на Пици. В 58-ата минута на срещата Пици се разписа от дузпа, отсъдена за игра с ръка в наказателното поле на Дъглъс Сантос. Бразилският защитник на руския отбор получи втори жълт и съответно червен картон. Бенфика оформи класическата си победа в 79-ата минута, когато Сердар Азмун си вкара автогол след центриране от корнер.

Португалците са на трето място в крайното класиране с актив от 7 точки, докато Зенит отпадна от евротурнирите също със 7 точки. Руснаците не са преминавали груповата фаза в Лигата от сезон 2015-2016.

В другата среща от тази група Олимпик Лион направи равенство 2:2 у дома с РБ Лайпциг. Двата отбора продължават на осминафиналите в надпреварата, заемайки съответно първо и второ място. Германците са лидери с 11 точки, докато Лион е на втора позиция с три точки по-малко.

Лайпциг поведе с два гола след две точни изпълнения на дузпи. В деветата минута Емил Форсберг беше точен от бялата точка след нарушение в наказателното поле на вратаря Антони Лопес срещу Юсуф Поулсен. В 33-ата минута Тимо Вернер също вкара от дузпа след фаул на Люка Тузар срещу Кристофър Нкунку. Обратът за домакините дойде след почивката. В 50-ата минута Хусем Ауар с техничен диагонален удар върна Лион в срещата, а осем минути преди изтичане на редовното време холандският национал Мемфис Депай от наказателното поле изравни резултата след пас с глава на Муса Дембеле, класирайки френския гранд напред в Шампионската лига.