Ливърпул ликува с Карабао Къп след 22 дузпи срещу Челси (ВИДЕО)

Двата отбора и всички на „Уембли“ протестираха срещу войната срещу Украйна, вратарят Кепа влезе от пейката за наказателните удари и пропусна от бялата точка

Ливърпул спечели 62-ото издание на турнира за Купата на Лигата в Англия.

Редовното време и продълженията на финала, игран на стадион „Уембли“ в Лондон, завършиха без попадения – 0:0, а при наказателните удари се стигна до 10:10 и зад топката трябваше да застанат двамата вратари.

Този на „червените“ не сгреши, докато появилият се специално за дузпите Кепа Арисабалага пропусна от бялата точка и така донесе рекордния 9-и трофей от надпреварата във витрината на мърсисайдци.

Мачът бе изключително драматичен и предложи всичко друго, освен голове, макар че 4 такива бяха отменени заради засади (3 от тях вкара Челси), а двамата вратари се отличиха с няколко страхотни спасявания.

Имаше и доста пропуски, сблъсъци между футболисти на терена, много нерви, като в крайна сметка двата отбора отправиха общо над 30 удара към целта, а за капак „сините“ веднъж уцелиха и гредата.

Преди началото на сблъсъка имаше официално откриване на финала и двата отбора се обявиха против военните действия в Украйна, докато по време на загрявката травма получи Тиаго Алкантара.

Халфът бе определен да бъде титуляр в мача и не можа да сдържи сълзите си, след като трябваше да бъде заменен в стартовите 11 от Наби Кейта.

Освен последния, от първата минута започна и вратарят Куивин Келъхър, докато нападателят на „сините“ Ромелу Лукаку остана резерва.

Срещата стартира равностойно и до 10-ата минута реални опасности пред двете врати липсваха. Последваха два опита за удар от всеки отбор, но без успех, а първото чисто положение се откри пред Челси.

В 12-ата минута Сесар Аспиликуета намери с отлично прострелно центриране Кристиан Пулишич, ала неговият удар отблизо бе инстинктивно спасен от Келъхър.

Малко след това и Мейсън Маунт имаше възможност да се обърне и да стреля в наказателното поле на Ливърпул, ала не го стори по най-добрия начин и пропиля добрата ситуация.

„Червените“ отговориха с пробив на зимното си попълнение Луис Диас, чийто изстрел обаче бе блокиран, както и с безуспешен опит на Жоел Матип да порази целта с глава.

Така се стигна до 30-ата минута, в която Едуард Менди блесна със страхотно двойно спасяване. Вратарят на Челси първо отрази мощен шут на Кейта от границата на пеналта, а веднага след това успя да спре и Садио Мане да открие резултата от добавка.

След това се откриха отлични шансове пред Кай Хаверц и Мохамед Салах, но двамата ги пропуснаха, а освен това се оказа, че са били в засада.

Малко преди почивката Ливърпул имаше късмет, че един много силен удар на Аспиликуета профуча на сантиметри над гредата, а не попадна в очертанията на вратата.

В 45-ата минута пък Мейсън Маунт бе длъжен да се разпише, след образцова контраатака на „сините“ той бе изведен сам срещу вратаря, но прати топката покрай целта от границата на вратарското поле и така полувремето приключи при нулево равенство.

Скоро след началото на втората част Пулишич се размина на сантиметри от това да засече топката в мрежата от непосредствена близост, а в 49-ата минута Маунт удари греда, след като бе изведен сам срещу вратаря на Ливърпул и стреля от 10-ина метра.

Впоследствие стражът на Ливърпул трябваше да се намесва решително след шут на Маунт, а междувременно се стигна до травма на Аспиликуета и капитанът на Челси бе заменен принудително.

В 60-ата минута пък лекарските екипи на двата клуба бяха на терена, защото се стигна до много неприятен сблъсък между Натаниел Чалоба и Кейта, които обаче се размина без травми и картони.

В 64-ата минута пък Салах беше изведен сам срещу вратаря и технично го прехвърли, ала притичалият Тиаго Силва успя да избие точно пред голлинията.

В 67-ата пък Жоел Матип вкара гол с глава след статично положение и подаване също с глава на Садио Мане, но попадението бе отменено след намеса на VAR заради засада на Ван Дайк, който не игра с топката.

В 75-ата минута и Луис Диас се озова очи в очи с Менди, ала вратарят на Челси не трепна и спаси с крак диагоналния му изстрел.

Не след дълго „сините“ също вкараха попадение, отменено още в реално време заради засада, а после Юрген Клоп предприе тройна смяна, за да освежи състава си, след като малко преди това Томас Тухел направи двойна рокада.

Това даде резултат, защото Ливърпул натисна в заключителните минути и в 85-ата се стигна до невероятен карамбол в наказателното поле на Челси, ала късметът този път покри „сините“ и двете нули останаха на светлинното табло.

В последната минута на редовното време отново Менди отрази силен изстрел по диагонала, след което опит за добавка на Салах спря в ръката на защитник и Ливърпул поиска дузпа, ала такава не бе отсъдена.

В 5-ата минута от общо 6-те добавено време пък Келъхър също трябваше да показва рефлекс, след като резервата Ромелу Лукаку засече от движение центриране отляво, ала стражът на „червените“ спаси с крак.

Така финалът влезе в продължения.

В началото на първото от тях Челси получи шанс, ала не се възползва, а в 97-ата минута Ромелу Лукаку вкара гол, който обаче също беше отменен заради изключително тънка засада.

Всички пропуски и спорни положения очевидно изнервиха двата отбора и в самия край на първите допълнителни 15 минути се стигна до сблъсъци между футболисти на терена, ала всичко се размина с жълти картони за Трент Александър-Арнолд и Кай Хаверц.

В 110-ата минута Челси вкара още едно попадение, този път именно чрез Хаверц, което обаче също беше отменено заради засада.

Впоследствие двата отбора заиграха по-предпазливо и доведоха нещата до дузпи, а малко преди края на второто продължение Томас Тухел смени вратаря на Челси и в игра се появи Кепа Арисабалага.

Първи зад топката застана влезлият от пейката Джеймс Милнър и хладнокръвно даде аванс на Ливърпул. След това Маркос Алонсо изравни, докато Фабиньо изпълни в стил „Паненка“ и отново даде преднина на „червените“.

Лукаку също не сгреши от бялата точка, както и Ван Дайк, чието изпълнение бе от висока класа. После точни последователно бяха Хаверц, Александър-Арнолд, Рийс Джеймс, Мохамед Салах и Жоржиньо, за да стане резултатът 5:5.

След това реализираха още Диого Жота, Рюдигер, Дивок Ориги, Нголо Канте, Анди Робъртсън, Тимо Вернер, Харви Елиът, Тиаго Силва, Ибрахима Конате и Тревор Чалоба, за да се стигне до двамата вратари.

Келъхър бе безпогрешен, докато Кепа опита да стреля силно и не можа да улучи рамката, така че Ливърпул спечели по възможно най-драматичния начин финала за Купата на лигата.