Ливърпул се завърна и отново е шампион на Европа! (СНИМКИ И ВИДЕО)

Мърсисайдци вдигнаха трофея в Шампионската лига за шести път след 2:0 над Тотнъм на финала в Мадрид

Ливърпул спечели Шампионската лига за шести път в своята история. Мърсисайдци победиха Тотнъм с 2:0 на финала пред 67 829 зрители на стадион „Уанда Метрополитано“ в Мадрид.

Финалът бе исторически по ред причини и завинаги ще остане в сърцата на милионите червени привърженици, а и на треньора Юрген Клоп.

Германският мениджър бе в неприятна серия от шест загубени финала, но за първи път в кариерата си стигна до най-значимото клубно отличие и вдигна дебютнa купа начело на Ливърпул.

Финалът беше общо седми в турнира между два отбора от една държава и се превърна в най-охраняваното събитие за всички времена в Испания. Почти 5000 гардове бяха ангажирани със сигурността, а двата клуба получиха по 16 613 билета.

Съдията Дамир Скомина също влезе в историята и то по две причини. 42-годишният словенски арбитър записа Голям шлем от финали в евротурнирите – Суперкупа (2012-а), Лига Европа (2017-а) и сега Шампионска лига, а в събота вечер отсъди най-бързата дузпа в най-престижната надпревара.

Той посочи бялата точка след едва 23 секунди игра, след като топката се удари в ръката на Муса Сисоко в наказателното поле. Зад топката застана Мохамед Салах и я прати право в центъра на вратата, а Юго Лорис се хвърли встрани и така Ливърпул откри резултата още във втората минута.

Последва опасен изстрел от средна дистанция на Трент Александър-Арнолд, преминал на сантиметри от целта, като младокът на Ливърпул също пренаписа историята. Той стана първият футболист под 21-годишна възраст, започвал като титуляр в два поредни финала на Шампионската лига.

В 18-ата минута пък мачът бе прекъснат, защото на терена нахлу разголена блондинка, която бързо бе заловена и изведена от стюардите.

След това обаче двата отбора заиграха предпазливо и до края на първото полувреме не успяха да създадат опасна ситуация.

След почивката Тотнъм заигра по-офанзивно, но достигна до първия си точен удар след повече от час игра, а впоследствие вратарят Алисон направи няколко ключови спасявания.

Преди това обаче неговият колега Лорис отдъхна, след като изстрел на резервата Джеймс Милнър в 69-ата минута премина на сантиметри от целта.

В 80-ата Алисон отрази последователно мощен изстрел на Сон, а после и опит на Лукаш Моура, докато в 84-ата майсторски не позволи на Кристиан Ериксен да го преодолее от свободен удар.

Така се стигна до 88-ата минута, в която появилият се като резерва Дивок Ориги реши изхода на мача с втори гол след плътен диагонален изстрел в долния ъгъл.

Така той също влезе в историята на Ливърпул, след като се превърна в герой и в полуфинала срещу Барселона, реализирайки две попадения за паметния обрат.

Тази година също ще остане завинаги във футболната история. Тя бе първата, в която четири отбора от една държава играха в двата финала на европейските клубни турнири.

След като Челси разгроми Арсенал с 4:1 в лондонското дерби за Лига Европа по-рано през седмицата, сега другият представител на столицата Тотнъм бе победен от завърналата се на голямата европейска легенда Ливърпул.

Тимът от „Анфийлд“ вече има шест трофея от Шампионската лига, по-малко само от рекордьора Реал (Мадрид) и Милан, но вече има повече от Барселона и Байерн (Мюнхен).