Ливърпул свали Тотнъм от върха! (ВИДЕО)

Интер спечели дербито с Наполи с 1:0, победи за лидерите в Европа

С гол на Роберто Фирмино в 89-ата минута Ливърпул победи Тотнъм с 2:1 и оглави класирането във Висшата лига след изиграването на 13-ия кръг.

Мърсисайдци бяха по-активният тим на терена, но стигнаха до успеха със сериозна доза късмет. При първия гол в мача в 26-ата минута удар на Мохамед Салах рикошира в двама бранители на „шпорите“ и топката стана неспасяема за вратаря на гостите Юго Лорис.

Няколко минути след това Хюн-мин Сон изравни с 11-ия си гол за сезона, а в средата на второто полувреме Стивън Бергвайн пропусна две отлични възможности да изведе гостите напред в резултата. В 62-рата минута холандският национал нацели страничната греда на Алисон, останал очи в очи с него, а след това при подобна ситуация стреля покрай вратата на „червените“.

Така се стигна до 89-ата минута, в която Фирмино засече с глава центриране от корнер на Анди Робъртсън и с чудесно премерен удар донесе три точки на тима си.

С успеха Ливърпул събра 28 и води с три пред Тотнъм, който остана втори с 25.

Страхотен гол със задна ножица на Себастиан Але беляза лондонското дерби между Уест Хям и Кристъл Палас. Мачът завърши 1:1, а попадението на френския таран на „чуковете“ спокойно може да спечели приза за „Гол на сезона“.

Кристиан Бентеке даде аванс на „орлите“ в 34-ата минута с хубав гол с глава, но 10 минути след почивката Але изравни със сензационното си попадение.

В 70-ата минута Бентеке бе изгонен от игра за втори жълт картон, но макар да играха с човек повече около 20 минути домакините от Уест Хям така и не успяха да стигнат до трите точки.

В последния мач от Англия за вечерта Фулъм и Брайтън завършиха 0:0 на „Крейвън Котидж“. Безголовото равенство бе първо за лондончани в последните им 190 шампионатни мача у дома. Най-интересният момент в срещата дойде в 47-мата минута, когато гол на Адам Лалана бе отменен заради минимално докосване на топката до ръката на съотборника му Дани Уелбек. С равенството и двата отбора остават точно над чертата на изпадащите.

Интер победи с 1:0 Наполи и се доближи само на точка от градския си съперник Милан на върха в класирането на италианската Серия „А“.

На „Джузепе Меаца“ в Милано Интер стигна до успеха благодарение на гол от дузпа на Ромелу Лукаку в 73-тата минута. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на вратаря на Наполи Давид Оспина срещу Матео Дармиан, а за протестите си след съдийското решение нападателят на гостите Лоренцо Инсиние получи директен червен картон.

Макар и с 10 души на терена и само четвърт час до края, Наполи бе близо до това да си тръгне с точка от мача. Страхотни спасявания на вратата на Интер обаче направи капитанът Самир Ханданович. Словенецът бе подпомогнат веднъж и от гредата, за да запази мрежата си суха.

За Интер това бе пета поредна шампионатна победа и с нея играчите на Антонио Конте събраха 27 точки. Наполи остава на четвърто място с 23 пункта от 12 мача.

Пред Интер е единствено Милан, който обаче за втори пореден кръг не успя да спечели. След равенството 2:2 с Парма през уикенда сега „росонерите“ фиксираха същия резултат и при гостуването си на Дженоа.

Бившият играч на „червено-черните“ Матиа Дестро на два пъти изведе Дженоа напред в резултата през второто полувреме, но с попадения на Давиде Калабрия и Пиер Калулу Милан се спаси от първа загуба за сезона. С равенството Милан събра 28 точки, докато Дженоа е на незавидната 18-а позиция с едва 7 точки.

Българският национал Андрей Гълъбинов не игра заради травма за Специя при домакинското равенство 2:2 с Болоня в друг мач от кръга. Новакът в италианския елит водеше с 2:0 до 72-рата минута, но в края се спаси с късмет от загубата. М’Бала Нзола вкара по един гол и през двете полувреме, за да даде комфортен аванс на Специя, но Николас Домингес намали за Болоня в 72-рата минута. Във втората минута на продължението Муса Бароу изравни за 2:2, а веднага след това гостите получиха право да изпълнят и дузпа.
Зад топката отново застана Бароу, който обаче стреля слабо в центъра на вратата и страбът Иван Проведел отрази удара му, за да запази точката за Специя.

Младият български защитник Димо Кръстев не бе включен в групата на Фиорентина за срещата със Сасуоло, която завърши 1:1. 17-годишният бранител бе в разширения състав за мача, но в крайна сметка отпадна от него минути преди началото му. За Сасуоло през второто полувреме в игра се появи бившият халф на Черно море и Левски Мехди Бурабия.

Отборите на Ювентус и Аталанта завършиха 1:1. И двата състава имаха страшно много възможности да стигнат до победата, но най-сериозната от тях пропусна Кристиано Роналдо. Звездата на домакините можеше да се превърне в герой в 61-вата минута, но ударът му от дузпа бе спасен от вратаря на Аталанта Пиерлуиджи Голини.

Ювентус излезе напред в резултата в 29-ата минута с гол на Федерико Киеза. Италианският национал получи топката на границата на назателното поле и с много хубав удар в горния десен ъгъл матира Голини и бранителите пред него.

Аталанта изравни в 57-мата минута, когато бомбен удар на Ремо Фройлер се отби в напречната греда на вратата на Шчезни и влетя в нея. Почти веднага след това дойде и пропускът от бялата точка на Роналдо, а в заключителния половин час невероятни спасявания на Голини и Шчезни не позволиха резултатът да бъде променен.

В други мачове от снощи в Италия Сампдория се наложи с 2:1 при гостуването си на Верона, докато Парма и Каляри приключиха при 0:0.

Барселона надделя над гостуващия Реал Сосиедад с 2:1 в изтеглена среща от 19-ия кръг на испанското футболно първенство. Възпитаниците на Роналд Куман спечелиха за трети път в последните си четири мача в Ла Лига и с 20 точки от 13 мача се изкачиха на петото място. Баските им съперници пък вече нямат успех в четири срещи след серия от три поредни равенства преди това, а с 26 точки от 14 срещи запазиха второто си място, но имат три двубоя повече от лидера Атлетико (Мадрид), който е със същия актив.

Каталунците започнаха по-активно и в първите десетина минути Антоан Гризман и Педри с глава имаха възможности, но стреляха на сантиметри край целта.

Реал Сосиедад поведе срещу хода на играта в 27-ата минута, когато след центриране от ляво в наказателното поле топката се оказа в краката на Порту на далечната греда и той пусна отличен успореден на голлинията пас по тревата към непокрития Уилиан Жозе, който отблизо засече на празна врата.

Барса отвърна мълниеносно и четири минути по-късно изравни. Гризман центрира от дясно и Жорди Алба с прецизен диагонален удар от 15 метра направи 1:1.

Домакините продължиха да доминират, но Гризман удари напредната греда, а Мартин Брейтуейт пропусна сам срещу вратаря Алекс Ремиро, като стреля над целта.

Две минути преди почивката каталунците все пак реализираха второ попадение. Алба центрира от ляво към непокрития Френки Де Йонг, който от 7-8 метра преодоля Ремиро за 2:1.

Второто полувреме започна с два пропуска на Гризман, но играта на Барселона не вървеше толкова добре и в края Реал Сосиедад можеше да изравни. В 85-ата минута домакините бяха спасени от вратаря Мар-Андре тер Щеген, който първо блокира шут на Уилиан Жозе, а след това отрази и добавката отблизо на Александър Исак.

Лидерите постигнаха победи в 12-ия кръг на германското футболно първенство.

Водачът в подреждането Байер Леверкузен разгроми домакина Кьолн с 4:0 и с 28 точки запази аванса си от точка пред преследвачите Байерн (Мюнхен) и РБ Лайпциг. Възпитаниците на Петер Бос продължават серията си без поражение от началото на сезона, като спечелиха осем от последните си девет двубоя в Бунделигата.

Мичел Вайзер откри резултата още в осмата минута, когато вкара с удар от въздуха от 13-14 метра, след като Себастиан Борнаув изби лошо центриране на Надим Амири от фаул в пеналта.

Две минути по-късно Байер удвои преднината си. Муса Диаби се разписа от 18 метра след асистенция на Амири. До почивката домакините поизравниха играта, но трудно създаваха опасности пред вратата на съперника.

В 54-ата минута Патрик Шик направи 3:0 след подаване от ляво на Диаби и окончателно предреши мача. Пет минути по-късно Флориан Виртц оформи успеха, след като беше изведен в чиста позиция в наказателното поле от Леон Бейли.

Роберт Левандовски се разписа два пъти и помогна на Байерн да спечели с 2:1 срещу Волфсбург на „Алианц Арена“. Гостите поведоха в петата минута, когато Максимилиан Филип се възползва от пас от дясно на Кевин Мбабу и от десетина метра преодоля Мануел Нойер. Байерн създаде нямолко добри положения, но успя да изравни едва в последните секунди на първата част, когато Левандовски засече с глава подаване от ляво на Кингли Коман и реализира 250-я си гол в Бундеслигата. В 50-ата минута полякът получи пас в пеналта от Джером Боатенг и отново се разписа, като реализира 23-ия си гол в 20 мача срещу Волфсбург.

Домакините удържаха до края и нанесоха първо поражение на съперника през кампанията. Волфсбург падна на петото място с 21 точки.

РБ Лайпциг спечели гостуването си на Хофенхайм с 1:0 с попадение с глава на Юсуф Поулсен след час игра след центриране на Марсел Забитцер от ляво. Двубоят беше доста равностоен с малко положения за гол, като домакините имаха отличен шанс да изравнят в 72-ата минута, но вратарят Петер Гулачи отрази удар с глава отблизо на Кристоф Баумгартнер. Аугсбург прекъсна серия от пет мача без успех след 1:0 на терена на Арминия Билефелд и се изкачи в средата на таблицата с 16 точки. Домакините останаха на 16-ата позиция със 7 пункта.

Лил излезе еднолично начело в класирането на френската Лига 1, след като в мач от 15-ия кръг се наложи с 2:0 над Дижон като гост. Точни за „песовете“ бяха турчинът Юсуф Язъджъ и американецът Тимъти Уеа.

Язъджъ откри в 19-ата минута, когато се възползва от подаване на сънародника си Зеки Челик. Уеа пък оформи крайния резултат в добавеното време след грешка в защитата на домакините. Лил можеше да се поздрави и с по-убедителен успех, но пропуски направи Джонатан Иконе, а малко преди втория гол и системата ВАР отмени дузпа за гостите.

Победа с 2:0, но като домакин записа и шампионът Пари Сен Жермен. Столичани се наложиха над Лориен, а головете паднаха след почивката. В 49-ата минута гостите останаха с човек по-малко след нарушение на Андрю Гравилон в наказателното поле, което доведе и до дузпа за ПСЖ. Зад топката застана Килиан Мбапе, който не сбърка и откри резултата. Десетина минути по-късно Мойзе Кен сложи точка на спора, възползвайки се от чудесно подаване на Рафиня.

Серията на Олимпик Лион от пет поредни победи приключи с изненадващо домакинско равенство 2:2 с Брест. Гостите поведоха преди почивката след автогол на вратаря на Олимпик Антони Лопеш, но в 69-ата минута Мемфис Депай изравни от дузпа. Пет минути по-късно Брест остана с 10 души на терена след червен картон на Пол Ласне, а в 81-вата минута резервата Макс Корне направи обрата в мача пълен. Макар и с човек по-малко и с гол пасив гостите не се пречупиха и във втората минута на продължението стигнаха до равенство. Ромейн Фавр бе точен за Брест от дузпа, отсъдена за фаул срещу Брендан Шардоне в наказателното поле.

В други по-интересни мачове от Франция Рен победи с 2:1 Олимпик Марсилия и нанесе едва втора загуба за сезона бившия шампион на Европа, докато Ланс постигна разгромен успех с 3:0 при визитата си на Монако.

В класирането с 32 точки води Лил, пред ПСЖ с 31 и Олимпик Лион с 30. Олимпик Марсилия е на четвърта позиция с 27 точки, но и два мача по-малко от отборите в челото. В дъното на класирането се намират Лориен, Ним и Дижон.