Мачове на Гришо сред най-добрите в 2 годишни класации на АТП (ВИДЕО)

И в двата българинът загуби на косъм – в Мадрид от Доминик Тийм и на Australian Open от Рафаел Надал

ATP продължава с анализите на изминалия сезон и избра 5-те най-добри мача в тура за 2017 година, както и Топ 5 на мачовете от Големия шлем.

На второто място в АТП тура е мачът на Григор Димитров срещу Доминик Тийм в третия кръг в Мадрид, съобщава tenniskafe.com. Лидер в нея е двубоят между Роджър Федерер и Ник Кирьос на полуфиналите в Маями, третото място е за двубоя между Гаел Монфис и Кей Нишикори във втория кръг в Монреал, четвъртото е за финала в Доха между Новак Джокович и Анди Мъри, Доха, а петото за трудната победа на Рафаел надал над Лука Пуй в първия кръг в Пекин.

„Мощни удари, интензивност и обрати. Мачът между Доминик Тийм и Григор Димитров от третия кръг в Мадрид бе епичен трилър. Тийм играеше на любимата си настилка и със сърцатата си игра спаси 5 мачбола при победата 4:6, 6:4, 7:6(9). Австриецът навакса от 1:3 във втория сет и от 2:4 в третия, а после спаси мачбол в тайбрека при 3:6, 6:7 и 8:9.

‚Мачът бе много добър и за двама ни – каза Тийм. –  Тайбрекът в третия сет бе невероятен. Това е лошото на тениса – само единият побеждава. Аз невинаги играя добре във важните точки, но не и днес. Спасих 5 мачбола. Не знам дали някога съм отразявал толкова в мач, така че чувството е добро.“

В тайбрека на третия сет Тийм се дръпна максимално назад и се изравни със съдиите на линиите, отстъпвайки инициативата на Димитров. При 3:6 в тайбрека Тийм показа защо е един от водещите играчи на клей в последните две години. В крайна сметка Доминик спечели 112 точки в мача, а Димитров – 111, това показва мащаба на битката“, пише сайтът на АТП.

В класацията Топ 5 на мачовете от Големия шлем за 2017 година Гришо е на трето място с полуфинала си в Откритото първенство на Австралия, загубен драматично след 5 часа игра от Рафаел Надал 3:6, 7:5, 6:7(5), 7:6(4), 4:6.

„Нямаше много неща, които да разграничат представянето и на двамата. Дори имаше период от 26 последователни гейма, без нито един от тях да направи пробив. И  двамата не се бояха да натискат и да посрещат топката на границата на възможното. Всеки спечели по един тайбрек и се стигна до решителен пети гейм, който да определи финалиста.

Въпреки че загуби, българинът натрупа самочувствие и то му помогна да спечели първата си Мастърс 1000 титла в Синсинати, а накрая да вдигне и трофея във финалния турнир на АТП в Лондон на „O2 Arena“.

„Не е лесно да загубиш такъв мач. Със сигурност Рафа заслужава много аплодисменти за това, че е един голям боец. В същото време за мен бе чест да играя подобен мач срещу него. Това ми подсказва, че съм в добра форма и съм на правилния път“, заяви Гришо тогава.

Четвъртото място в тази класация е за победата на Жил Мюлер над Рафаел Надал на Уимбълдън, а петото е за успеха на Стан вавринка над Анди Мъри на полуфеналите на „Ролан Гарос“.

Първите две позиции още не са обявени официално от АТП.

Снимка: atpworldtour.com