Манчестър Сити и Ливърпул с равенство 1:1 (ВИДЕО)

Валенсия разби с 4:1 Реал (Мадрид) с автогол и 3 дузпи, Милан направи 2:2 с Верона, Златан пропусна нова дузпа, но се реваншира с гол

Манчестър Сити и Ливърпул направиха 1:1 в дербито между последните два шампиона на Англия от 8-ия кръг на Висшата лига.

За съжаление още един от титулярните бранители на гостите получи контузия – Тренд Александър-Арнолд бе заменен от Джеймс Милнър, записал своя мач №750 в английския елит.

Още в първата минута Роберто Фирмино се измъкна в наказателното поле на домакините, като дори успя да преодолее вратаря им Едерсон, но за целта си поведе топката прекалено силно и загуби контрол над нея.

Първото попадение в дербито падна в 13-ата минута, когато точен от дузпа бе Мохамед Салах.

Египтянинът превърна в гол наказателен удар, спечелен хитро от Садио Мане, за да открие резултата и да реализира 8-ия си гол в първите 8 мача на Ливърпул през кампанията, изравнявайки се с рекордьорите Фернандо Торес (2009/10) и Роби Фаулър (1995/96).

В 22-ата минута той можеше да бъде удвоен, след като Фирмино, Салах и Мане останаха срещу трима защитници на Сити, но египетският национал не подаде добре към сенегалеца и Ливърпул спечели само корнер.

Три минути по-късно домакините бяха двама срещу двама в наказателното поле на мърсисайдци, ала Рахим Стърлинг реши да стреля, вместо да подава към непокрития Габриел Жезус и сгреши.

Последният обаче бе безапелационен в 31-ата минута, когато получи пас от Кевин де Бройне в наказателното поле и успя със спирането да преодолее пазещия го Тренд Александър-Арнолд, а с второто си докосване да прати топката в мрежата за 1:1.

Головата атака на Сити дойде след 19 подавания и постави рекорд по този показател през настоящия сезон във Висшата лига.

Малко преди почивката „гражданите“ също получиха дузпа, след като центриране на Кевин де Бройне спря в ръката на Джо Гомес и макар първоначално съдията да подмина ситуацията, след разглеждане с VAR той посочи бялата точка.

С изпълнението в 42-ата минута се нагърби самият Де Бройне, но стреля над вратата и пропусна дузпата, а точно преди почивката Ливърпул имаше шанс да поведе отново.

Александър-Арнолд бе изведен отлично в наказателното поле, ала след удара му по диагонала Едерсон улови топката, макар че първоначално тя мина под плонжа му.

В крайна сметка почивката дойде при равенство 1:1, а скоро след нея Ливърпул имаше възможност, след удар на Салах и добавка на Диого Жота, която обаче бе право в ръцете на Едерсон.

В 63-ата минута пък Тренд Аександър-Арнолт получи травма и бе заменен принудително от Джеймс Милнър.

След това срещата бе равностойна, като всеки от отборите предпочиташе да не загуби и головите положения на практика почти липсваха.

Все пак двамата вратари трябваше да се намесват решително по веднъж, но те го сториха и така съперниците поделиха точките.

След ремито Ливърпул събра 17 точки и е на една точка от лидера Лестър, докато Манчестър Сити има 12 в своя актив и заема 11-ата позиция във временното класиране.

Валенсия победи категорично Реал (Мадрид) с 4:1 в двубой от 9-ия кръг в Ла Лига.

В началото Черишев имаше възможност да създаде опасност пред вратата на Реал, но бранител се справи перфектно със ситуацията във втората минута на двубоя. В следващите минути Лука Модрич на два пъти създаде сериозни опасности пред вратата на домакините, но до гол не се стигна.

Така се стигна до 23-ата минута, когато Бензема получи свободно пространство и с топовен удар матира вратаря на домакините. Малко преди това отново той имаше възможност да се разпише с хубав удар, но вратарят се справи.

В 30-ата минута дойде един от интересните моменти в двубоя. Лукас Васкес игра с ръка в наказателното поле на Реал, последва дузпа, Солер застана зад топката стреля, Куртоа спаси при добавката изпълнителят нацели гредата, а топката беше в вкарана в мрежата от Муса, който беше в положение на засада. Това наложи пребиване на наказателния удар, а след новото изпълнение Солер изравни резултата.

След автогол и разглеждане на ситуацията с ВАР домакините обърнаха резултата след автогол на Варан в края на полувремето.

Втората част започна вихрено с бързи две ситуации пред двете врати. Първо в 46-ата минута Реал направи отлична атака, но Доменек излезе напред и изчисти, а в следващата минута Лий нацели страничната греда на вратата на Куртоа, но и вратарят на „белия балет“ докосна топката, за да я отклони към гредата.

С гол от дузпа в 54-ата минута на Солер резултатът набъбна до 3:1 след като нарушение на Марсело в наказателното поле на Реал. Нова дузпа във вреда на Реал Мадрид след игра с ръка на Рамос позволи на Солер да реализира своя хеттрик в 63-ата минута на мача.

Срещата не вървеше никак добре за Реал, след като и Бензема напусна с разтежение в областта на слабините в 76-ата минута на срещата. Мариано Диас отправи опасен удар към вратата на Валенсия в края на двубоя, но топката мина встрани от вратата.

В крайна сметка Валенсия постигна разгромна победа над съперника и с актив от 11 точки заема 9-ото място, а Реал е на 4-ата позиция с 16.

Лидерът в Серия „А“ Милан стигна до равенство 2:2 срещу Верона при домакинството си от седмия кръг на Серия А.

„Росонерите“ изоставаха с два гола през първото полувреме, но успяха да стигнат до частичен обрат.

Oще в 6-та минута Верона поведе след като при корнер нацелиха напречната греда, топката остана на гол линията и там Антонин Барак я прати в мрежата.

В 19-та резултатът се покачи на 2:0. След статично положение топката бе избита извън наказателното поле, където футболист в жълто отправи удар, топката обаче срещна крака на Калабрия и защитникът на Милан прати кълбото в собствената си врата.

Милан се втурна да връща головете и в 27-та успяха да вкарат, след като Салемакерс намери Кеси на скорост в наказателното поле, халфът продължи топката, която се отби от Маняни и влетя в мрежата на Силвестри.

След почивката „росонерите“ натиснаха съперника още повече и в 66-та минута стигнаха до дузпа след фаул срещу Кеси. Зад топката застана Ибрахимович, който обаче прати топката високо над вратата.

В първата минута на продължението Ибрахимович свали в наказателното поле за Калабрия, който отбеляза, но ВАР показа, че шведът е играл с ръка при ситуацията. Само две минути по-късно обаче Ибра вкара. Брахим Диаз центрира от аут линията и нападателят прати кълбото с глава неспасяемо в левия ъгъл.

Така Милан събра 17 точки на върха в Калчото и вече има аванс от само две пред втория Сасуоло. Трети е Наполи, срещу кого „росонерите“ играят след паузата за националните отбори.

Други резултати от Серия „А“: Лацио – Ювентус 1:1, Аталанта – Интер 1:1, Дженоа – Рома 1:3, Торино – Кротоне 0:0, Болоня – Наполи 0:1