Меси изравни Пеле! Барса се издъни с 2:2 с Валенсия (ВИДЕО)

Кристиано Роналдо с 2 гола, Ювентус разби с 4:0 Парма, страшна издънка прати Арсенал на 4 точки от изпадащите, Левандовски отново изведе Байерн до успеха

Барселона не успя да победи Валенсия в мач от 14-ия кръг на Ла Лига. Двубоят на „Ноу Камп“ завърши 2:2. Равенството остави каталунците на пето място в класирането с 21 точки. Лидер е Атлетико (Мадрид) с 29. Валенсия заема 12-а позиция с 15 точки.

Дежурния си гол за домакините отбеляза Лионел Меси. Така той има вече 643 с „червено-синия“ екип и изравни рекорда на легендата Пеле. Двамата са футболистите с най-много попадения за един отбор. Бразилската легенда ги е вкарал за Сантос, където е играл в периода 1956 – 1974 година. Любопитното е, че постижението на Меси идва след 748 мача, докато на Пеле са му били необходими 757 двубоя.

„Когато сърцето ти прелива от любов, е трудно да промениш пътя си. Точно като теб, знам какво е да носиш една и съща фланелка всеки ден. Като теб, знам, че няма нищо по-хубаво от мястото, което чувстваме като свой дом. Поздравления за историческия рекорд, Лионел.
Преди всичко, поздравления за невероятната ти кариера в Барселона. Истории като нашите, за толкова дълга любов към един клуб, ще се срещат все по-рядко във футбола, за съжаление. Възхищавам ти се“, коментира Пеле.

View this post on Instagram

A post shared by Pelé (@pele)

Мачът започна с натиск на Барселона. В осмата минута Жорди Алба получи пас в наказателното поле и потърси продължение, но не сполучи. В 13-ата Сержиньо Дест финтира защитник, но също не успя да подаде точно. Настойчивите опити на домакините не носеха опасности за вратаря Хауме Доменек.

В 26-ата минута Валенсия стигна до отлично положение Денис Черишев нанесе удар, който беше блокиран от Араухо. Само три след това обаче Карлос Солер центрира от корнер, Диакаби се озова абсолютно сам и заби топката в левия ъгъл на Марк-Андре тер Стеген – 0:1.

В самия край на полувремето Валенсия бе много близо до това да удвои аванса на тима си, но впечатляваща намеса на Тер Щеген предотврати второ попадение във вратата му.

Секунди преди края на частта Гризман беше изблъскан от Гая и се строполи в наказателното поле на Валенсия. Съдията отсъди дузпа, а Лионел Меси се нае с изпълнението и пропусна. Топката обаче се озова в Алба, който центрира и аржентинецът засече с глава за 1:1. Останаха съмнения за засада, но такава не бе отсъдена.

В 52-ата минута Барселона стигна до пълен обрат. Централният бранител Роналд Араухо завърши продължителна атака с красив ножичен удар за 2:1.

След куп пропуснати възможности и за двата отбора, Валенсия успява да изравни в 69-ата минута. Гая отклони към Макси Гомес, който  изпревари своя пазач и чукна топката във вратата на каталунците.

След изравнителното попадение домакините натиснаха. С пропуски се отличиха Антоан Гризман, Филипе Коутиньо и Лионел Меси. Нов гол обаче така и не падна.

Ювентус спечели с 4:0 гостуването си на Парма от 13-тия кръг на Серия „А“. В герой за шампионите се превърна Кристиано Роналдо, който вкара два от головете. По един добавиха Кулушевски и Мората. Успехът позволи на тима от Торино да настигне по точки втория Интер. Двата тима имат по 27. Лидер е Милан с 28. Миланските грандове обаче са с по мач по-малко.

Юве започна по-силно мача. Първата сериозна опасност обаче беше пред вратата на шампионите. В 15-ата минута домакините организираха скоростна контраатака, при която Куцка се озова сам срещу Буфон, но стреля слабо по земя и опитният страж се справи.

Превъзходството на гостите от Торино даде резултат в 23-ата минута. Алекс Сандро центрира в наказателното поле, топката стигна до непокрития Кулушевски, който с прецизен удар по земя откри резултата.

Само четири след това Юве удвои аванса си чрез Кристиано Роналдо. Алваро Мората центрира към португалеца, който демонстрира феноменален отскок и вкара с глава.

До края на полувремето футболистите на Андреа Пирло не спряха да атакуват, като почти през цялото време те бяха отборът, който притежаваше топката. Въпреки това, до трети гол не се стигна, а капитанът Леонардо Бонучи се отличи с най-големия пропуск. Той дойде в последните секунди, когато след изпълнение на ъглов удар не успя да уцели вратата.

Три минути след почивката Роналдо вкара втори си гол в мача. Рамзи проби и отклони вляво към Кристиано Роналдо, който стреля с по-слабия си ляв крак  – 0:3.

Две минути след това домакините имаха страхотна възможност да се върнат в двубоя, но феноменална намеса на Джанлуиджи Буфон запази вратата си „суха“. В 55-ата минута Маккени засече центриране от ъглов удар, вратарят Сепе отрази, Де Лихт довкара отбитата топка. Попадението обаче бе отменено, тъй като топката напусна очертанията при центрирането от корнера.

В 86-ата минута Алваро Мората също се записа сред голмайсторите. Бернардески центрира, а нападателят нанесе безпощаден изстрел с глава и не остави шансове на Сепе.

Отборът на Арсенал допусна поредно разочарование, след като в мача си от 14-ия кръг във Висшата лига загуби гостуването на Евертън с 1:2.

Срещата започна активно за „карамелите“ и в 15-та минута Майкъл Кийн получи отлично топката и се освбоди на добра позиция, но ударът му премина много близо до целта.

В 22-та Евертън поведе. Изстрел към вратата на Лено се отби от Холдинг, който видя как кълбото влезе в собствената му мрежа за 1:0. Веднага след това Нкейта имаше шанс да изравни, но стреля неточно.

В 33-та минута обаче Том Дейвис влезе много остро за топката в наказателното поле и Андре Маринър посочи бялата точка – дузпа за Арсенал. Зад топката застана Николас Пепе и крилото отбеляза без проблем за 1:1.

Точно преди почивката Евертън отново поведе. Сигурдсон центрира от корнер, Йери Мина надскочи всички в наказателното поле и заби топката в мрежата за 2:1.

След полувремето Давид Луиз нацели гредата в 54-та минута след разбъркване в наказателното поле на Евертън.

Три минути преди края Уилок имаше шанс да изравни за „артилеристите“, но изстрелът му с глава беше крайно неточен. Така Арсенал остана на 15-то място с 14 точки, докато Евертън излезе втори с 26.

Манчестър Сити си тръгна с трите точки от гостуването на Саутхамптън.

Отборът на Хосеп Гуардиола спечели с 1:0 и се изкачи на пето място в класирането. Рахийм Стърлинг отбеляза единственото попадение в срещата в 16-ата минута. „Гражданите“ създадоха доста положения, но показаха неумение в завършващата фаза, което запази интригата до края.

Байерн (Мюнхен) успя да направи пълен обрат и да победи Байер (Леверкузен) в лудо немско дерби тази вечер. „Баварците“ изоставаха в резултата още след 14-та минута, но геният на Робърт Левандовски отново изведе шампионите до успеха.

Още в началото домакините допуснаха грешка в защита, което позволи на Серж Гнабри да се устреми напред към наказателното поле, но Александър Драгович все пак успя в последния момент да изчисти в корнер.

„Аспирините“ обаче наложиха своето превъзходство в следващите минути и това даде резултат в 14-ата минута. Надием Амари центрира от корнер на границата на наказателното поле, където Партик Шик намери отлично топката и с удар от воле отбеляза красиво попадение в горния десен ъгъл на Мануел Нойер – 1:0.

В 28-ата минута Шик бе изведен сам срещу Мануел Нойер и отбеляза във вратата му, но бе вдигнат флага за засада. Ситуацията бе прегледана със системата ВАР, която потвърди решението.

Две минути по-късно Муса Диаби получи пред наказателното поле и стреля силно, но Никлас Зюле блокира. На повторенията се видя, че бранителят, падайки на земята, отби топката с ръка, но ситуацията не бе разгледана със системата ВАР.

В 32-ата минута се наложи да бъде извършена смяна в състава на „баварците“. С контузия терена напусна Кингсли Коман, а на негово място се появи Лерой Сане.

Макар че Байерн не правеше нищо в атака, все пак успя да изравни две минути преди края на първата част с първия си точен в мача. Влезлият преди малко Сане подаде на Томас Мюлер на десния фланг, а германецът центрира в наказателното поле, където Джонатан Та и вратарят Лукас Храдецки се сблъскаха в борба за топката, която стигна до Роберт Леванодвски, а полякът на празна нямаше как да сбърка – 1:1.

В 61-ата минута Амири шутира силно извън наказателното поле, но право в ръцете на Нойер, който първоначално се подхлъзна, но все пак улови топката.

Пет минути след това Байерн пропусна чудесна възможност за второ попадение. Мюлер изведе отлично отляво в наказателното поле на скорост Гнабри, който стреля по диагонала, но Храдецки показа отличен рефлекс и с една ръка изби в ъглов удар.

Малко след това на терена за „баварците“ се появиха Джошуа Кимих и Джамал Мусиала, които замениха Корентен Толисо и неубедителния Лерой Сане, който се появи през първото полувреме на мястото на контузения Коман. За „аспирините“ Карим Демирбай пък смени Леон Бейли.

Късметът покри „аспирините“ в 79-ата минута, когато силен удар на Джамал Мусиала се отби в дясната греда на Храдецки. Така се стигна до третата минута на продължението. Тогава Кимих намери в наказателното поле Левандовски, който стреля, топката се отби от защитник на „аспирините“ и влетя във вратата на Храдецки.

Така Байерн събра 30 точки и излезе на първото място в Бундеслигата, а Байер остава втори с 28.