Мирела Демирева на финал в Доха

Балканският шампион Георги Цонов остана извън битката за медалите на световното по лека атлетика

Олимпийската вицешампионка от Рио де Жанейро Мирела Демирева се класира за финала на скок височина на Световното първенство по лека атлетика на открито в Доха, Катар.

Българката преодоля 194 сантиметра от втори опит, с което покри и квалификационния норматив. Критична за българката бе предходната височина от 192 сантиметра, която тя прескочи чак от третия път.

Общо осем състезателки успяха да преминат границата от 194 сантиметра, в това число рускинята Мария Ласицкене, американката Ващи Кънингам и украинката Ярослава Махучих. Изненадващо американката Иника Макферсън отпадна, след като успя да прескочи само 185 сантиметра.

Финалът е в понеделник.

Извън битката за медалите в тройния скок при мъжете остана Георги Цонов. Балканският шампион постигна 16,61 метра в първия си опит. При втория той направи фаул, а при третия записа само 16,08 метра, което бе далеч от квалификационната норма от 17,10.