Мирела Демирева втора на Диамантената лига в Шанхай

Българката с лично постижение за сезона от 194 см, надскочи я единствено световната шампионка Мария Ласицкене от Русия

Олимпийската вицешампионка на скок височина от Рио 2016 Мирела Демирева направи силен старт на сезона си на открито, след като завърши втора в състезанието от Диамантената лига по лека атлетика в Шанхай.

Демирева завърши с лично постижение за сезона от 194 сантиметра, като отстъпи само на световната шампионка Мария Ласицкене (Русия), която спечели с най-добър резултат в света за сезона от 197 сантиметра и със своята 39-а поредна победа в официални състезания.

Германката Мари-Лорънс Юнгфлайш завърши трета със 188 сантиметра.

Още шест най-добри постижения за годината поставиха атлетите в останалите дисциплини. В бягането на 1500 метра кениецът Тимъти Черуйот финишира за 3:31.48 минути, а на 5000 метра при мъжете спечели Бирхану Балю (Бруней) с 13:09.64 минути. Във финала на скок дължина при мъжете Луво Манйонга постигна 8.56 метра.

Другите три върхови резултата за сезона бяха при жените. На 3000 метра стипълчейз първа завърши Беартис Чепкоеч (Кения) с 9:07.27 минути. Олимпийската шампионка на троен скок от Рио 2016 Катерине Ибаргуен (Колумбия) спечели с 14.80 метра, а на гюле действащата световна шампионка Лицзяо Гун (Китай) завърши първа с 19.99 метра.

В бягането на 110 метра с препятствия олимпийският и световен първенец Омар МакЛауд (Ямайка) пък изравни най-добрия резултат в света за сезона с 13.16 секунди.

Световният шампион на 100 метра Джъстин Гатлин (САЩ) се провали и финишира два седми с 10.20 секунди. Победител в спринта стана британецът Рийс Прескод с 10.04 секунди.

На 400 метра при мъжете Стивън Гардинър от Бахама спечели с рекорд на турнира от 43.99 секунди.

В спринта на 200 метра при жените Шоней Милър-Юйбо (Бахами) беше най-бърза с рекорд на турнира от 22.06 секунди. Олимпийската шампионка на 400 метра от Рио 2016 Милър-Юйбо изпревари с 28 стотни от секундата световната шампионка на 200 метра Дафне Схипърс от Холандия.

Четири американки окупираха върха на 100 метра с препятствия, като първа финишира Браяна МакНийл с рекорд на турнира от 12.50 секунди.