Православната църква почита днес паметта на Света великомъченица Ирина.
Светицата се родила в езическо семейство в град Магедон, днешна Македония. Там баща ѝ Ликиний бил областен управител. Първоначално я нарекли Пенелопа, но по-късно тя тайно приела християнското си кръщение от св. Апостол Тимотей – ученик на апостол Павел, и избрала името Ирина.
Когато Ирина станала пълнолетна, баща й решил да я задоми и ѝ избрал съпруг. Момичето помолило за време за размисъл и се обърнало към Христос за съвет.
Бащата се разярил и заповядал дъщеря му да бъде прегазена от стадо коне. Вярата спасила момичето и конете побегнали към бащата.
Той се убедил в правотата на дъщеря си и приел християнството заедно със семейството си. Ирина започнала да проповядва вярата и пред други хора.
След време в града назначили нов управител. Разбирайки за Ирина, той я подложил на нови мъчения. Вярата и този път запазила девойката, а управникът измислял все нови и нови мъчения.
Народът, виждайки несправедливостта, въстанал и прогонил управителя с камъни. Властта поел синът му, който продължил делото на баща си.
В краката на момичето били забити пирони и в това състояние била развеждана из града в огромни мъки. Тогава Ангел Божий се смилил и погубил мъчителите, а нея освободил.
От тогава народът започнал още повече да почита девойката, а тя разпространявала вярата все по-надалеч.
След време Ирина получила известие, че скоро Бог ще си я прибере. Тогава заедно с учителя си Апелиан отишла до пещера в гората и наредила да я затрупат вътре.
Света Ирина починала в началото на II в.