Надал обърна Тийм в петсетов трилър (ВИДЕО)

Австриецът взе първия сет с 6:0, но световният №1 отново доказа класата си и излиза срещу Дел Потро в битка за финала

Защитаващият титлата си Рафаел Надал (Испания) се класира на полуфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис. Поставеният под номер 1 Надал елиминира деветия в схемата Доминик Тийм (Австрия) с 0:6, 6:4, 7:5, 6:7(4), 7:6(5) в най-продължителния си мач на „Флашинг Медоус“, продължил 4:49 часа.

Испанецът стартира кашмарно и взе само 7 точки в първия сет, но постепенно намери играта си. Той успя да изравни с решаващ късен пробив във втората част, а в третия сет реализира страхотен обрат от 3:5 със серия от четири поредни гейма.

В четвъртата част Надал навакса ранен пробив пасив, но в тайбрека допусна изоставане от 0:3 точки и това се оказа решаващо.

Петият сет премина без пробиви и отново се стигна до тайбрек. При 5:6 точки Тийм сгреши смаш на мрежата и Надал триумфира.

Австриецът спечели повече точки в мача (171:165) и направи повече печеливши удари (74:55), но отпадна.

„Беше страхотна битка. Условията бяха тежки, горещо, влажно време. Началото беше много трудно. Единственото, което си мислех, беше да завърши този първи сет, да го забравя и след това да се опитам да се върна в мача. Успях да спечеля няколко точки, геймове, след това взех втория сет. После той сервираше за третия сет, нож аз направих обрат с четири гейма поред. В четвъртия имах шансове, загубих го в тайбрек, но преглътнах разочарованието и продължих напред. Много съм щастлив.

Доминик е много добър мой приятел, великолепен тенисист, съжалявам за него и му пожелавам най-доброто. Той е млад, има време пред себе си и ще спечели големи турнири“, каза Надал.

За място на финала той ще се изправи срещу поставения под номер 3 и шампион през 2009 година Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина), който елиминира представителя на домакините Джон Иснър с 6:7(5), 6:3, 7:6(2), 6:2, въпреки че американецът наниза 26 аса.

Дел Потро не допусна пробив, като спаси и трите възможности на съперника.

„Много се радвам, че отново съм на полуфинал на любимия ми турнир. Това е много специално за мен. Мачът с Джон беше епичен. И двамата сме уморени, защото се борихме здраво. На няколко пъти сервисът ми ме спаси. Като цяло играх солидно. Доволен съм от ретурите си. Имах доста шансове за пробив…Мисля, че играх умно. Не знам дали сега показвам най-добрия си тенис, но се чувствам добре. Отново съм на полуфинал в турнир от Шлема, което е страхотно“, каза аржентинецът.

Шесткратната победителка Серина Уилямс (САЩ) също се класира за полуфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис. Поставената под номер 17 Уилямс пласира 13 аса и се наложи над осмата в схемата и вицешампионка през 2016 година Каролина Плишкова (Чехия) с 6:4, 6:3 за 86 минути. Това беше първа победа за годината за американката над състезателка от топ 10 от завръщането й на корта през пролетта след раждане.

За място на финала тя ще се изправи срещу Анастасия Севастова. Севастова стана първата латвийка на полуфинал в Ню Йорк, след като снощи елиминира миналогодишната шампионка Слоун Стивънс (САЩ) с 6:2, 6:3.

Снимки: usopen.org