Нощ на изненадите във футболна Европа (ВИДЕО)

Ливърпул победи с 3:1 като гост Уест Хям и се завърна в Топ 3, Атлетико (Мадрид) с 4:2 като гост на Кадис и 10 точки аванс пред Барса и Реал

Шампионът Ливърпул победи Уест Хям с 3:1 като гост и се върна на третото място в класирането на Висшата лига. Мърсисайдци записаха втора поредна шампионатна победа и загатнаха, че си връщат формата от миналия сезон, надигравайки категорично петия в таблицата Уест Хям. Поражението е първо за „чуковете“ след серия от шест поредни победи във всички турнири.

След нулево първо полувреме Ливърпул поведе с гол на Мохамед Салах в 57-а минута. Египтянинът реализира в типичния си стил с параболичен уда в далечния ъгъл. В 68-а минута Салах вкара втория си гол в мача след образцова контраатака. Шакири изведе Салах, който майсторски чукна топката покрай вратаря за 2:0.

Авансът даде спокойствие на мърсисайдци и те заиграха със самочувствие, за да се стигне до поредна отлична акция завършила с пас на Фирмино и гол на Джорджиньо Вайналдум в 84-а минута.

Три минути преди края Крейг Доусън вкара почетен гол за Уест Хям.

Тотнъм допусна втора поредна загуба тази седмица след поражение с 0:1 от борещия се за оставане в елита тим на Брайтън. Преди три дни „шпорите“ отстъпиха и на шампиона Ливърпул с 1:3.

Тотнъм изигра посредствен мач без контузения си капитан и лидер Хари Кейн и заслужено си тръгнаха с поражение от крайбрежния южен град.

Гарет Бейл започна за втори път този сезон като титуляр за Тотнъм, но бе напълно обезличен и не успя да замести Кейн, а в 61-а минута бе заменен.

Играчите на Брайтън повече желаеха победата и я постигнаха след гол на Леандро Тросар в 17-а минута. Белгиецът засече топката в мрежата след поредната асистенция този сезон Паскал Грос.

Малко преди края Брайтън можеше да отбележи втори гол след контраатака, но Аарън Конъли пропусна стопроцентово положение.

Брайтън е 17-и в класирането с 21 точки, а Тотнъм остава шести с 33 точки.

Атлетико (Мадрид) отново демонстрира силна игра и победи с 4:2 като гост Кадис в среща от 21-ия кръг в шампионата на Испания.

В 28-ата минута Луис Суарес от фаул даде аванс за „червено-белите“, но седем минути по-късно Алваро Негредо изравни с красиво попадение.

Минута преди почивката Саул Нигес отново изведе столичани напред след пас на Тома Лемар.

В 50-ата минута Суарес беше точен от дузпа, отсъдена за нарушение на Маркос Мауро в наказателното поле срещу Хесус Хил Мансано.

Девет минути по-късно гредата спаси Атлетико от допускане на ново попадение след удар на Антъни Лосано, а в 71-ата минута Негредо за втори път вкара гол във вратата на столичани.

Две минути преди края на редовното време Коке оформи успеха в полза на мадридчани с 4:2.

След този успех Атлетико (Мадрид) има актив от 50 точки на първо място в Примера дивисион. „Червено-белите“ са с 10 точки аванс пред шампиона Реал (Мадрид), който е изиграл един двубой повече в сравнение със своя столичен противник, както и пред Барселона, която постигна трудно 2:1 над Атлетик (Билбао).

Лионел Меси и Антоан Гризман отбелязаха головете и Барса взе реванш от баските за загубата във финала за Суперкупата на Испания преди две седмици.

Меси откри резултата в 20-а минута от фаул, но гостите изравниха след автогол на Жорди Алба малко след почивката.

Гризман донесе трите точки за Барса с попадение в 75-а минута след асистенция на Мингеса.

С победата каталунците събраха 40 точки и за първи път този сезон се изкачиха до второто място. Атлетик (Билбао) запази 11-о място с 24 точки.

Рома си върна третата позиция в класирането на Серия А след домакинска победа с 3:1 над Верона. „Вълците“ изиграха силно първо полувреме, в което вкараха три гола и предрешиха рано изхода от срещата.

Джанлука Манчини и Хенрих Мхитарян вкараха два бързи гола за Рома в 20- и 22-а минути, а Борха Майорал покачи на 3:0 в 29-а минута.

През второто полувреме Рома намали оборотите и позволи на Верона да овладее инициативата и да стигне до почетен гол чрез Ебрима Коли в 62-а минута.

Голмайсторът на Рома Един Джеко отново бе извън групата заради конфликт със старши треньора Пауло Фонсека, а защитникът на тима Крис Смолинг получи поредна контузия и напусна принудително още в началото на мача.

Наполи спечели рутинно с 2:0 у дома срещу Парма.

Неаполитанците се върнаха на победния път след изненадващата загуба от Верона миналата седмица и с успех срещу предпоследния Парма се изкачиха на четвърто място в класирането.

Северномакедонският национал Елиф Елмас откри резултата на стадион „Диего Армандо Марадона“ в 32-а минута, а Матео Политано затвърди успеха с попадение в 82-а минута.

Волфсбург се разправи с Фрайбург с 3:0 в последна среща от 19-ия кръг на Бундеслигата и се изкачи на 3-о място, след като събира 35 точки. Начело е Байерн с 45, пред РБ Лайпциг с 38.

Американският защитник Джон Брукс вкара втория си гол за сезона, след като откри резултата в 21-ата минута. До края на първото полувреме се разписа Вут Вегхорст, а крайното 3:0 оформи Яник Герхард. Вегхорст пък стана първият играч на Волфсбург, който бележи 13 попадения в първите си 19 мача през сезона.

С победата Волфсбург наистина превърна своя „Фолксваген Арена“ в истинска крепост и изглежда уверен, след като остава непобеден. Гостите от Фрайбург, които дойдоха с 6 победи в последните си осем мача, имаха намерението да доминират от началото на мача. И техните атаки изглеждаха по-опасни в началото.

Но в 21-ата минута бранителят Брукс буквално хлъзна топката в мрежата им след изпълнение на корнер. 6 минути преди почивката нидерландецът Вут Вегхорст удвои след дълъг пас на Ренато Щефен удвои. Той получи топката от дясно, напредна малко и изстреля кълбото в мрежата.

Гостите започнаха второто полувреме по същия начин както и първото. Сантамария с глава едва не намали, а след него Джонатан Шмид при опита си да центрира облиза горната греда на „вълците“. Още едно положение имаше за гостите преди да се открие такова и ред Вут Вегхорст след пас на Герхард. Но 4 минути преди края самият Герхард вкара за 3:0 през плонжа на Мюлер, като преди това и Куен Кастелс имаше работа на вратата на „вълците“.

Пари Сен Жермен пропусна възможността да се изкачи на върха във френското първенство, след като допусна изненадваща загуба с 2:3 при гостуването си на предпоследния Лориен. Това е първо поражение за парижани от девет мача насам и първа загуба за новия треньор Маурисио Почетино.

Френските шампиони обърнаха развоя на мача от 0:1 до 2:1 в своя полза след две точни дузпи, изпълнени от Неймар. Иначе домакините откриха резултата в 38-ата минута чрез Лоран Абергел, но в 45-ата и 58-ата изоставаха.

10 минути преди края обаче Йоан Виса изравни, а в 1-ата минута на добавеното време Абергел се превърна в герой за своите с асистенцията си към Терем Мофи за крайното 2:1.

При този резултат ПСЖ има 45 точки от 22 мача и изостава на 3 от лидера Лил и на 1 Олимпик (Лион), който в петък надви Бордо с 2:1.

Лил победи предпоследния Дижон с 1:0 дома и излезе начело в класирането на френската Лига 1. Победата е четвърта поредна за Лил в шампионата и тимът е лидер с 48 точки.

Турският национал Юсуф Язиджи отбеляза единствения гол в 29-а минута на мача.

Сент Етиен постигна първа победа от 6 мача насам, след като се наложи с 1:0 над Ница като гост. Единственото попадение вкара Шарл Аби две минути преди края и с тези три точки вече имат 22, с 4 пред Нант.

Мец записа трета поредна победа, този път с 4:2 над Брест, след като изоставаше с 1:2. Фалид Булая, Папе Сар, Папа Ндианга Яде и бразилеца Вагнер от дузпа донесоха успеха на „виненочервените“. Така те се изкачиха на 6-о място с 34 точки и са съвсем близо до местата в Лига Европа.