Нотингам Форест изхвърли Арсенал от ФА Къп (ВИДЕО)

Ливърпул и Тотнъм без проблеми напред за Купата на Англия

Втородивизионният Нотингам Форест поднесе изненадата на деня в турнира за ФА Къп, след като победи с късен гол за 1:0 и отстрани рекордьора по отличия в надпреварата Арсенал в третия кръг.

Така един от най-славните английски футболни клубове от близкото минало си осигури среща с носителя на трофея Лестър, в която ще е домакин.

Наставникът на „артилеристите“ Микел Артета заложи на част от титулярите си за визитата в Нотингам, но въпреки това отборът му загуби.

Арсенал игра с изцяло бели екипи заради кауза, имаше териториален превес през по-голямата част от двубоя, ала не успя да отправи нито един точен удар, така че заслужено отпада от най-стария клубен турнир в света на футбола.

Единственото попадение за деветия в Чемпиъншип тим реализира Люис Грабан в 83-ата минута.

Той влезе от пейката в 68-ата и малко преди края засече от движение остро центриране отдясно, за да хвърли в екстаз феновете в Нотингам.

Така тимът, който спечели с 4:2 последния си мач срещу Арсенал за ФА Къп, оказал се прощален в турнира и за легендарния мениджър на „топчиите“ Арсен Венгер, повтори уникалното си постижение от 2018 година.

Тогава бе Форест се превърна в първия отбор от по-ниска дивизия, отстранил Арсенал на този етап през новия век, а днес „червените“ го направиха отново.

Ливърпул зарадва с победа за ФА Къп своя мениджър Юрген Клоп, който се завърна на скамейката, след като преболедува коронавируса.

Германецът не можеше да разчита на осмина футболисти и заложи на шестима младоци сред титулярите, в това число и на четирима тийнейджъри, срещу подвизаващия се в третото ниво на английския футбол Шрусбъри Таун.

Неговите възпитаници не го разочароваха и спечелиха с 4:1 на своя „Анфийлд“, като постигнаха обрат още до почивката.

Нигериецът Доминик Удо откри изненадващо резултата в 27-ата минута, засичайки от движение остро центриране отляво, но само 7 след това 17-годишният Кейд Гордън изравни.

Той показа завидно хладнокръвие в наказателното поле и технично изравни отблизо след пас на друг тийнейджър – Конър Брадли, за да вкара дебютния си гол за първия отбор на Ливърпул в 34-ата минута.

В 44-ата пък Фабино направи обрата пълен от дузпа. След паузата на терена се появи Роберто Фирмино, който в 78-ата минута реализира най-красивото попадение в срещата.

Бразилецът вкара с пета от границата на вратарското поле и направи резултата 3:1. В третата минута на добавеното време пък Фабиньо оформи крайното 4:1 със своя втори гол в мача, за да прати мърсисайдци в четвъртия кръг на ФА Къп.

Там ще играе и лондонският Тотнъм, който също постигна домакински успех над тим от Лига 1.

Лондончани победиха Моркамб с 3:1, но трябваше да треперят до 74-ата минута, след като в 33-ата Антони О‘Конър изведе гостите напред.

Четвърт час преди края обаче Хари Уинкс изравни, а в 85-ата минута влезлият от пейката Лукас Моура направи 2:1. В 88-ата пък друга звездна резерва – Хари Кейн, сложи точка на спора след асистенция на Джовани Ло Селсо.

Така „шпорите“ се класираха за четвъртия кръг, в който ще участва и друг столичен тим.

Уест Хем спечели у дома срещу Лийдс с 2:0 след попадения на Мануел Лансини (34) и Джаръд Боуен (90+3).

Резултати: Лутън – Харогейт 4:0, Кардиф – Престън 1:1, Ливърпул – Шрусбъри 4:1, Стоук Сити – Лейтън Ориент  2:0, Тотнъм – Моркамб 3:1, Уест Хeм – Лийдс 2:0, Уулвърхемптън – Шефилд Юнайтед 3:0, Чарлтън – Норич 0:1, Нотингам – Арсенал 1:0.