Първа загуба за България в Златната лига - DC news

Първа загуба за България в Златната лига

Волейболистките на Иван Петков отстъпиха като гости на Азербайджан с 1:3, но запазиха първото място, следва мач в Украйна

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха първа загуба в Златната европейска лига. Момичетата на селекционера Иван Петков отстъпиха като гости на Азербайджан с 1:3 (20:25, 25:23, 21:25, 21:25) в мач от група „А“ на турнира, игран снощи пред над 3000 зрители в Баку.

Въпреки поражението, българските „лъвици“ са все още начело във временното класиране в групата с 9 точки след 3 победи и 1 загуба, с колкото е и Азербайджан, но с по-лошо геймово съотношение. Следващата среща на България е в събота (2 юни) от 18,00 часа, когато гостува на Украйна.

Домакините от Азербайджан тръгнаха силно в началото на първия гейм и запазиха предимството си до край. Българските момичета се приближаваха на няколко пъти в резултата, но не успяха да направят обрат. Във втората част „трикольорките“ доминираха на полето и изравниха геймовете без много усилия след 25:23. Впоследствие, азерките се мобилизираха и започнаха отново силно. Оформи се добра преднина, която позволи на домакините да продължат по-спокойно и да поведат с 2:1 след 25:21. Четвъртата част бе доста драматична, като двата отбора си разменяха лидерството, но в ключовите моменти азерките дръпнаха и спечелиха след 25:21 и 3:1.

Най-резултатни за българския тим бяха Гергана Димитрова (1 блок, 36% ефективност в атака и 56% позитивно посрещане) и Мария Каракашева (41% ефективност в атака и 46% позитивно посрещане) със 17 и 16 точки. За азерките Катерина Жидкова (2 блока, 1 ас и 49% ефективност в атака) и Елисавета Самадова (1 блок, 1 ас, 39% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) реализираха 20 и 18 точки за победата.

„Беше много труден мач. След като загубихме първия гейм, се опитахме да намерим начин да променим ситуацията. След като спечелихме втората част, имахме шанс да спечелим мача, но за съжаление загубихме. Оставаме лидер в групата и започваме да се готвим за следващия двубой“, заяви Иван Петков.

Снимка: sportal.bg