Първо злато за България от Европейските игри! (ВИДЕО)

Самбистката Мария Оряшкова взе първото място, дъжд от медали в художествената гимнастика и джудото

Мария Оряшкова донесе първи златен медал за Бъгария от Европейските игри в Минск. Четирикратната световна шампионка по самбо спечели финала в категория до 80 килограма срещу рускинята Жанара Кусанова.

Опитната българка реализира техническа точка, която първоначално не бе зачетена, но след преразглеждане на ситуацията, съдиите зачетоха точката, която донесе златото на Оряшкова.

30-годишната българка е единствената спортистка в Минск, която ще участва в два вида спорт. След надпреварата в самбото Оряшкова ще стартира и в турнира по борба.

Ансамбълът ни по художествена гимнастика пък спечели 3 медала, а Катрин Тасева – два!

Сребърен медал в многобоя на Европейските игри в Минск, като ансъмбълът отстъпи златото в многобоя само с 50 хилядни на представителките на домакините от Беларус. Трети в многобоя е ансамбълът на Русия.

В съчетанието с 5 топки нашите спечелиха сребърен медал, а на обръч и бухалки се класираха на трето място.

Катрин Тасева пък спечели сребро на топка и бронз на лента.

Джудистът Ивайло Иванов загуби финала в категория до 81 килограма и остана със сребърния медал. Българинът отстъпи в мача за златния медал на белгиеца Матиас Касе. Иванов бе равностоен, но малко преди края белгиецът реализира“уадзари“ и завоюва златото.

Преди това българският състезател достигна до финала след четири последователни победи.

Българските атлети не успяха да се класират директно за полуфиналите на Европейските игри в Минск и ще трябва преминат през четвъртфиналите.

Родните състезатели завършиха на последното шесто място с 34 точки в четвъртата квалификационна група, в която бяха с отборите на Украйна, Испания, Дания, Португалия и Турция. Директно място на полуфиналите от тази група си осигуриха украинските състезатели, които събраха 76 точки. Победителите в другите три групи, които се класираха за полуфиналите, са Чехия, Русия и Германия.

Най-много точки (10) за родния състав донесе Инна Ефтимова, която завърши втора в бягането на 100 метра с личен рекорд за сезона от 11.71 секунди. Милена Миткова също успя да намери място в тройката в скока на дължина и прибави още 8 точки за българския тим.

Станимир Минчев зае пето място на 100 м при мъжете с личен рекорд за сезона от 11.21 сек и прибави още 4 точки. Пети места и по 4 точки записаха още Станислав Станков на 110 м/пр с 14.36 сек (личен рекорд за сезона) и Михаела Петкова в хвърлянето на копие. На 100 м/пр Ива Александрова завърши шеста с лично постижение за годината от 14.22 сек.

В скока на височина при мъжете Тихомир Иванов заложи на три пъти на 2.28 метра в нетрадиционния формат на състезанието и не успя да донесе точки на отбора, въпреки че беше близо до успех на тази височина. В тази дисциплина благодарение на нестандартните правила се стигна до куриоза най-много точки за отбора си да донесе датчанинът Симон Хансен, който дори успя да постави личен рекорд от 1.94 м в битката за първото място с Богдан Бондаренко, който направи фаул на 2.28 м в решителния двубой и остана втори.

В смесената щафета на 4 по 400 метра българите заеха шесто място с 3:29.25 мин. В смесената щафета преследване родните атлети стартираха с 14 секунди пасив след лидерите от Украйна и финишираха шести с 4:43.51 мин.

Четвъртфиналните срещи, в които ще се включи и България, ще се проведат във вторник, като регламентът е отново същият.