Порто шампион на Португалия за 29-и път (ВИДЕО)

Ювентус стигна само до 3:3 като гост на Сасуоло, Арсенал победи с 2:1 шампиона Ливърпул

Порто си осигури 29-а шампионска титла от футболното първенство на Португалия. „Синьо-белите“ победиха гостуващия Спортинг с 2:0 в среща от 32-ия кръг на надпреварата и с актив от 79 точки имат непреодолим аванс от 8 точки пред втория Бенфика преди оставащите две срещи до края на кампанията. Спортинг остана трети с 59 точки.

O banho dos campeões 😜💙#FCPorto #DragõesJuntos

Публикувахте от FC Porto в Сряда, 15 юли 2020 г.

Порто имаше превъзходство и успя да вземе аванс в 64-ата минута, когато Данило засече с глава в мрежата центриране на Алекс Телеш от корнер. Муса Марега подпечата успеха с втори в гол в края.

Campeão Nacional 2019/20#FCPorto #DragõesJuntos

Порто има шанс за дубъл, ако победи Бенфика на финала на турнира за националната купа на 1 август.

Серията от шест поредни мача с гол на Кристино Роналдо беше спряна, а Ювентус стигна само до 3:3 при гостуването си на Сасуоло в 33-ия кръг на италианското футболно първенство. Така „бяло-черните“ събраха 77 точки и остават с аванс от 7 точки пред втория Аталанта преди оставащите пет кръга от сезона в Борбата си за девета последователна шампионска титла.

Двубоят започна силно да гостите. Данило и Гонсало Игуаин се разписаха след асистенции на Миралем Пянич в първите 12 минути.

В 29-ата минута Филип Джуричич вкара под гредата с удар от 11 метра след подаване на Франческо Капуто.

С два бързи гола в началото на втората част Сасуоло дори обърна резултата в своя полза. Доменико Берарди изравни от фаул в 51-ата минута, а три минути по-късно Капуто се разписа за 3:2, след като засече отблизо на празна врата подаване по тревата на Берарди.

След малко повече от час игра Юве все пак стигна до равенството. Алекс Сандро се разписа с глава след центриране от корнер.

Роналдо имаше своите шансове да продължи головата си серия, но на два пъти стреля на сантиметри от целта от изгодни позиции.

Лацио продължи лошата си серия след 0:0 при гостуването си на Удинезе. Столичани поне прекъснаха поредица от три загуби, а с 69 точки се върнаха на третото място.

Възпитаниците на Симоне Инздаги отново изглеждаха уморени и трябва да благодарят на вратаря си Томас Стракоша за спечелената точка. В самия край Родриго Де Паул от домакините удари и греда.

Рома пък продължи доброто си представяне напоследък с домакински успех с 2:1 срещу Верона. Третата поредна победа утвърди тима на петото място с 57 точки.

Жордан Верету откри за римляните от спорна дузпа в десетата минута. Хенрих Мхитарян удари греда, а в края на полувремето Един Джеко с глава удвои с 15-ия си гол за сезона.

След почивката гостите доминираха. Матео Песина върна едно попадение в 47-ата минута, но Рома удържа.
Хакан Чалханоглу се отличи с гол и две асистенции и помогна на Милан да обърне Парма от 0:1 до 3:1 с три гола след почивката на „Сан Сиро“.

С успеха „червено-черните“ събраха 53 точки и се изравниха с шестия Наполи в борбата за място в Лига Европа. Неопалитанците завършиха 1:1 при гостуването си на Болоня.

Фиорентина и Сампдория записаха важни победи и до голяма степен си гарантираха оцеляването в елита. Флорентинци спечелиха с 3:1 срещу Лече като гост и с 39 точки вече имат 10 точки аванс над зоната на изпадащите, в която именно Лече е на 18-ото място с 29 точки. Тимът от Генуа пък победи с 3:0 Каляри и с 38 точки е 14-и.

Арсенал съхрани мечтите си за класиране в европейските клубни турнири през следващия сезон, след като победи Ливърпул с 2:1 и нанесе едва трета загуба на действащите шампиони през сезона. Лондончани са с 53 точки и заемат девето място в класирането, а Уулвърхямптън е на последната позиция за Лига Европа с 56.

Ливърпул гонеше рекорди преди началото на мача и започна очаквано с остри атаки, една от които даде резултат. В 20-та минута Анди Робъртсън взе дейно участие в организирането на атака по лявото крило и подаде остър пас в наказателното поле, а Садио Мане засече топката за 1:0 в полза на „червените“.

Гостите от Мърсисайд обаче се провалиха в една от най-силните си черти – изнасянето на топката. В 32-та минута най-добрият играч в Англия за миналата година Върджил ван Дайк допусна една от малкото грешки в престоя си в Ливърпул, след като върна грешно топка към Алисон и тя бе достигната от Александър Лаказет. Френският нападател заобиколи с лекота бразилеца и изравни за 1:1, а слисаната отбрана на гостите продължи да се пропуква.

В 44-та минута Алисон опита да преодолее нападател на Арсенал с пас към левия бек Робъртсън, но Лаказет пресече паса и подаде на младока Райс Нелсън, който вкара за 2:1.

Така Ливърпул загуби мача и шанса си да подобри точковия рекорд на Манчестър Сити от преди два сезона. Дори и да спечелят последните си два двубоя, играчите на Юрген Клоп ще имат 99 точки и една по-малко от могъщия тим на Пеп Гуардиола.

В други срещи с пряко отношение към европейските квоти Тотнъм на Жозе Моуриньо надви с 3:1 Нюкасъл като гост и вече е седми, на две точки пред Арсенал, след като Хари Кейн наниза два гола за столичани.

Уулвърхямптън пък мръдна с точка пред Тотнъм на шестото място, след като завърши 1:1 при гостуването си на Бърнли. Крис Ууд вкара от дузпа за домакините в последните секунди на редовното време, след като голмайсторът Раул Хименес беше дал аванс на Уулвс четвърт час преди края.

Шампионът от предишните два сезона Манчестър Сити се наложи над закъсалия Борнемут на „Етихад“ с 2:1. Домакините, от чийто състав отсъстваха няколко основни фигури с оглед предстоящия през уикенда полуфинал в турнира за купата на ФА, взеха аванс от две попадения през първото полувреме. Давид Силва откри резултата, ас лед това асистира за втория гол на Габриел Жезус.

Борнемут, който се бори за оцеляване, стигна до доста ситуации и успя да върне един гол след почивката, но за повече нямаше сили.