Португалия – Франция 2:2 в мач с 3 дузпи, Германия – Унгария също 2:2 (ВИДЕО)

Унгарците отпаднаха от Евро 2020, Кристиано Роналдо вкара 2 дузпи и догони Али Даи, резервата Горецка изравни за германците в 84-ата минута и уреди осминафинал срещу Англия

Португалия и Франция се изправиха един срещу в последния мач от Група „F“ на Евро 2020, известна още като „групата на смъртта“, но така и не се победиха. Мачът се провeде на „Пушкаш Арена“ в Будапеща и завърши 2:2.

„Петлите“ завършиха на първо място с пет точки и ще играят с Швейцария, а „мореплавателите“ останаха на трето място с четири пункта и ще се изправят в сблъсък от тежка категория с Белгия.

Втората позиция остана за Германия, който завърши наравно 2:2 с Унгария. На „Алианц Арена“ в Мюнхен „маджарите“ играха силно и бяха близо до сензацията, но в крайна сметка останаха с празни ръце и напуснаха турнира.

В 27-мата минута Португалия получи право да изпълни дузпа. Моутиньо центрира от фаул, Лорис скочи и удари в главата Жота. Главният съдия Антонио Матеу Лаос от Испания без да се замисли посочи бялата точка. Кристиано Роналдо бе безпогрешен и промени резултата за 1:0.

С този гол звездата на Юевнтус подобри още един рекорд. Той записа общо 20 гола на Световни и Европейски първенства и изпревари предишното постижение на Мирослав Клозе.

Секунди преди края на първото полувреме последва втора дузпа. Този път тя бе в полза на Франция. Карим Бензема също не сбърка от бялата точка и направи резултата 1:1.

В 47-мата минута „петлите“ поведоха с 2:1 след второ попадение на Бензема.

Трета дузпа за мача в 58-мата минута отново промени резултата. Роналдо за втори път показа хладнокръвие и постигна равенство между двата тима. Още един забележителен факт за Кристиано. Той се изравни и с иранеца Али Даи за най-добър голмайстор в историята на националните отбори. И двамата имат по 109 гола.

От „групата на смъртта“ към осминафинали продължават Франция, Германия и Португалия. Петлите ще се изправят срещу Швейцария (28.06), Германия – Англия (29.06) и Португалия – Белгия(27.06).

По същото време Бундестимът беше на ръба на отпадането, след като на два пъти „маджарите“ повеждаха, но все пак момчетата на Йоаким Льов проявиха характер и спечелиха скъпоценната точка.

Унгария пък напуска Евро 2020 с високо вдигната глава, след като изигра втори пореден много силен двубой, но за тяхно съжаление съдбата реши те да отпаднат.

След първоначалния германски натиск, Унгария първа нанесе своя удар на „Алианц Арена“, когато в 11-та минута Роланд Шалай качи топката на главата на Адам Салай и капитанът на „маджарите“ не остави шансове на Мануел Нойер с прецизен удар в долния десен ъгъл на вратата.

Германия побърза да отговори и в 20-та минута домакините се разминаха на косъм с гола, след като удар на Матс Хумелс с глава се отби от гредата. Секунди по-късно друг централен бранител, Матиас Гинтер излезе на стрелкова позиция, но вратарят Гулачи улови без проблеми.

На практика тази ситуация се оказа и последната по-интересна за първата част, тъй като в оставащото време германците така и не намериха начин да затруднят сериозно вратата на своите гости.

Междувременно в средата на полувремето над Мюнхен се разрази страхотна буря, която допълнително затрудни играчите и на двата тима.

След подновяването на играта отново германците се втурнаха в търсене на изравнителния гол, но тежък удар на Кай Хаверц в 52-та минута бе уловен от Петер Гулачи.

В 66-та минута обаче груба грешка на стража на РБ Лайпциг позволи този път на Хаверц да вкара топката във вратата на Унгария за 1:1. Гулачи се размина с топката при центриране от пряк свободен удар, след което кълбото бе отклонено с глава от Хумелс към Хаверц.

Секунди след като подновиха играта обаче „маджарите“ си върнаха преднината след фрапантна грешка в немската отбрана. Адам Салай подаде към Андрас Шафер, който се вклини между нищо неподозиращите бранители на Бундестима и чукна топката покрай Мануел Нойер за 1:2.

Германците определено имаха нужда да се отърсят от шока и следващата им добра атака дойде в 81-та минута, когато Госенс и Кроос направиха хубаво двойно подаване, но ударът на последния премина встрани от целта.

Три минути по-късно обаче Бундестимът изравни резултата за втори път, след като най-после унгарската отбрана рухна, а Леон Горецка бе на правилното място, за да отбележи.