Португалия спечели първата Лига на нациите (ВИДЕО)

Гонсало Гедеш отбеляза победния гол срещу Холандия, Англия взе третото място след дузпи срещу Швейцария

Португалия стана победител в първия турнир на УЕФА Лига на Нациите, след като победи с 1:0 на финала Холандия. Единственото попадение вкара Гонсало Гедеш в 60-ата минута.

Това е втори трофей за Португалия в последните три големи футболни турнири, а през 2016-а те станаха и европейски шампиони. Португалците напълно заслужено спечелиха турнира след чудесните си победи в групите на Лигата на Нациите, убедителната победа над Швейцария на полуфинала и много по-добрата си игра на финала, като по този начин се класираха и за Европейското първенство през 2020 година.

Първото полувреме премина равностойно с лек превес за домакините от Португалия, които стартираха и по-активно цялата среща. Още в 4-ата минута Бернардо Силва се опита да премине през двама играчи на Холандия и падна в наказателното поле, но съдията Алберто Ундиано Майенко изобщо не се трогна.

До края на първото полувреме Бруно Фернандеш на три пъти стреля към вратата на Яспер Силесен, като само в единия случай Фернандеш застраши холандския вратар реално. Като този изстрел в 30-ата минута се оказа и първата реална опасност от домакините.

В 41-ата минута и лидерът на домакините Кристиано Роналдо стигна до първата си голова възможност в мача. Той се освободи пред наказателното поле и шутира по посока на вратата, но Силесен бе на мястото си и спаси.

Второто полувреме започна с добра възможност за Холандия, но в 50-ата минута Жозе Фонте можеше да вкара. При едно центриране топката попадна в него малко случайно. Все пак той отправи голов удар и прати кълбото в ръцете на вратаря, но прекалено слабо.

В 60-ата минута Португалия напълно заслужено поведе в резултата, най-вече благодарение на Бернардо Силва. Той навлезе от ляво в наказателното поле, увлече Върджил ван Дайк и подаде назад на Гонсало Гедеш. Мощният му и насочен удар беше отбит от вратаря Силесен, но топката пак влезе в малката мрежичка и Португалия поведе.

Пет минути по-късно дойде и отговорът на лалетата, като удар с глава на Мемфис Депай беше спасен с труд и много късмет от вратаря Руи Патрисио. Депай се мушна между двамата централни защитници и нанесе удар от 10-ина метра.

До края на мача холандците натиснаха и пренесоха събитията пред вратата на Патрисио, като няколко добри атаки не бяха завършени с удар.

Англия спечели третото място, като победи след изпълнения на дузпи Швейцария с 6:5. Редовното време и продълженията завършиха без гол. В герой се превърна вратарят на британците Джордан Пикфорд, който най-напред отбеляза от бялата точка, а след това спаси дузпата на Йосип Дръмич.