Провал за Ферари и двоен успех за Ред Бул в Каталуния (ВИДЕО) - DC news

Провал за Ферари и двоен успех за Ред Бул в Каталуния (ВИДЕО)

Макс Верстапен спечели Гран При на Испания и изпревари в генералното класиране Шарл Льоклер

Макс Верстапен спечели четвъртата си победа от началото на сезона във Формула 1, след като се възползва по най-добрия начин от провала на големия си конкурент през този сезон – Шарл Льоклер. Белгиецът триумфира в Гран При на Испания във Формула 1. Успехът на Ред Бул бе пълен, след като Серхио Перес завърши на второ място. На подиума се качи и Джордж Ръсел с Мерцедес, който направи ново добро състезание и дори води колоната за няколко обиколки.

Прогресът на Мерцедес бе видим, след като Люис Хамилтън завърши на 5-о място, въпреки че в началото на надпреварата се сблъска с Кевин Магнусен и се свлече до дъното, но с добра стратегия си проби път нагоре.

На една позиция от подиума остана Карлос Сайнс-младши с Ферари, който стартира слабо и загуби няколко позиции, а в 8-ата обиколка дори се завъртя и излезе от пистата. В края испанецът обаче успя да изпревари Хамилтън и така си гарантира 12 точки за генералното класиране.

Валтери Ботас направи ново страхотно състезание и завърши на 6-о място, като дори имаше шанс за по-предно класиране, но болидът на Алфа Ромео не успя да се противопостави на Ферари и Мерцедес.

Отборът на Алпин направи ново добро състезание и взе точки благодарение на седмото място на Естебан Окон и деветото на Фернандо Алонсо, който стартира последен, но с много агресия успя да си извоюва място в зоната на точките. Между тях се нареди Ландо Норис с Макларън.

Последната точка в надпреварата бе за Юки Цунода с Алфа Таури.

Победата дойде много трудно за Макс Верстапен, който в 9-ата обиколка излетя от пистата при излизането от трети завой, но успя да се върне в надпреварата и да се възползва от лошия късмет на Льоклер. Монегаскът правеше страхотно състезание и водеше убедително, преди в 28-ата обиколка колата му да остане без мощност и той да се прибере в бокса.

След това битката за първото място бе между Джордж Ръсел и пилотите на Ред Бул. Първоначално Перес излезе начело, но в 49-ата обиколка Верстапен изпревари съотборника си и задържа първото място до края, като по този начин затвърди статистиката да печели всяко състезание през този сезон, в което успее да завърши.

С тази победа Макс Верстапен събра 110 точки и така излезе на върха в генералното класиране, изпреварвайки Шарл Льоклер. Топ 3 допълва Чеко Перес, който след Гран При на Испания вече има 85 точки на сметката си.