Рафаел Надал се справи и с Чилич, Бенчич елиминира Наоми Осака (ВИДЕО)

Испанският Матадор за девети път на четвъртфинал на US Open, Ашли Барти се завръща под №1 при жените

Трикратният шампион Рафаел Надал (Испания) се класира за девети път в кариерата си за четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ по тенис. Поставеният под номер 2 Надал елиминира победителя в надпреварата от 2014 година и 22-и в схемата Марин Чилич (Хърватия) с 6:3, 3:6, 6:1, 6:2.

Испанецът загуби сет за първи път в надпреварата, но реагира незабавно и след серия от девет поредни гейма взе третата част и поведе с 4:0 в четвъртата по пътя си към крайния успех. Чилич допусна 40 непредизвикани грешки срещу 26 на съперника, което се оказа решаващо.

Следващият съперник на Надал ще бъде номер 20 Диего Шварцман, който елиминира шестия поставен Александър Зверев с 3:6, 6:2, 6:4, 6:3 и за втори път в последните три сезона достигна до четвъртфиналите в Ню Йорк.

Зверев имаше кошмарен мач на сервис, като допусна осем пробиви, като направи внушителните 17 двойни грешки и спечели едва 32 процента от точките при второто си подаване. Той завърши с общо с 65 непредизвикани грешки.

Поставеният под номер 13 Гаел Монфис (Франция) нямаше подобни проблеми и за по-малко от час и половина елиминира Пабло Андухар (Испания) с 6:1, 6:2, 6:2. 33-годишният Монфис не допусна пробив и пласира 34 печеливши удара срещу 70-ия в света Андухар, за да се класира сред първите 8 на „Флашинг Медоус“ за четвърти път.

Така французинът очаква номер 24 в схемата Матео Беретини, който стана първият италианец на четвъртфинал на Откритото първенство на САЩ от 1977 година, след като отстрани руснака Андрей Рубльов с 6:1, 6:4, 7:6(6).

Беретини пое контрола върху мача, след като взе 9 от първите 11 гейма, а в най-оспорвания трети сет се стигна до тайбрек, в решителните моменти от който италианецът показа по-здрави нерви и спечели.

Швейцарката Белинда Бенчич детронира миналогодишната шампионка Наоми Осака (Япония). Поставената под номер 13 Бенчич надделя над водачката в световната ранглиста Осака със 7:5, 6:4 след 86 минути игра.

Швейцарката направи отличен мач, в който допусна едва 12 непредизвикани грешки, 6 от които двойни грешки при сервис, като пласира 29 печеливши удара. Така тя достигна за втори път до четвъртфиналите на „Флашинг Медоус“ след 2014 година. Бенчич пропиля ранен пробив аванс, но все пак взе първия сет след нов брейк в 11-ия гейм. Във втората част тя реализира единствен пробив за 3:2 и до края запази предимството си.

„Бях изправена пред най-голямото възможно предизвикателство – да играеш срещу действащата шампионка и номер 1 в света. Справих се страхотно. Удрях топката чисто, бях прецизна, успявах да предвидя нейните действия. Използвах всичко, което съм научила през годините, и се получи. Много съм щастлива“, каза Бенчич.

Загубата на Осака означава, че след надпреварата в Ню Йорк ще има нова водачка в световната ранглиста. Австралийката Ашли Барти ще измести японката от първото място и отново ще оглави класацията на УТА.

Следващата съперничка на Бенчич ще бъде номер 23 Дона Векич, която елиминира германката Юлия Гьоргес с 6:7(5), 7:5, 6:3 и за първи път достигна до четвъртфинал в турнирите от Големия шлем.

Гьоргес, 26-а в схемата, пропиля аванс от сет и 5:3 във втория, като дори сервираше за победата и пропусна мачбол при 5:4.
Векич изравни със серия от четири поредни гейма, а решителната трета част реализира единствен пробив в осмия гейм, за да стигне до пълен обрат.

Белгийката Елизе Мертенс и канадката Бианка Андрееску също за първи път достигнаха до четвъртфиналите на Откритото първенство на САЩ.

Поставената под номер 25 Мертенс разгроми участващата с „уайлд кард“ представителка на домакините Кристи Ан с 6:1, 6:1 само за 67 минути. 27-годишната Ан, 141-а в световната ранглиста в момента, направи силен турнир в Ню Йорк, като записа първа победа в кариерата си в основната схема в Големия шлем, но срещу белгийката не успя да се противопостави. Американката допусна 25 непредизвикани грешки и пласира само 9 печеливши удара, което се оказа решаващо. За Мертенс това е второто най-добро представяне в състезанията от Шлема след полуфинала на Откритото първенство на Австралия през миналия сезон.

Белгийката очаква мач срещу номер 15 Бианка Андрееску (Канада), която елиминира американската квалификантка Тейлър Таунзънд с 6:1, 4:6, 6:2 след почти два часа игра. 19-годишната Андрееску за първи път ще играе на четвъртфинал в надпревара от Големия шлем.