Реал ликува със Суперкупата на Испания (СНИМКИ И ВИДЕО)

Белия балет победи с 2:0 Атлетик (Билбао), баските пропуснаха дузпа накрая

Реал (Мадрид) спечели Суперкупата на Испания.

„Белия балет“ грабна трофея за 12-и път в своята история и вече е само на 1 отличие от рекордьора Барселона, който отстрани в полуфиналите, за да победи Атлетик (Билбао) с 2:0 във финала, игран в неделя вечер в Саудитска Арабия.

На стадион „Крал Фахд“ в Рияд възпитаниците на Карло Анчелоти ликуваха след попадения на Лука Модрич малко преди почивката и на Карим Бензема от дузпа скоро след нея.

Наставникът на столичани трябваше да направи промяна в стартовия си състав заради травмата на Марко Асенсио, получена в навечерието на сблъсъка, но пък заменилият го Родриго се отчете с асистенция за първия гол.

Баските също имаха своите шансове, но ги пропуснаха, а при наказателния удар протестираха бурно и в резултат треньорът им Марселиньо получи жълт картон.

Сред стартовите 11 на Реал се завърна Дейвид Алаба, който пропусна сблъсъка с Барса и бе до последно под въпрос за финала, но успя да се възстанови от травмата си.

Австрийският национал игра с ръка в наказателното поле на столичани още в 11-ата минута, но съдиите прецениха, че няма основания за дузпа, въпреки претенциите на баските.

Техният вратар Унай Симон трябваше да се намесва решително за първи път в 19-ата минута, избивайки в корнер изстрел на Бензема. След центрирането обаче стражът увисна, ала за негово щастие Милитао не наказа грешката му.

Последваха равностойни минути, за да се стигне до 38-ата, в която Реал осъществи образцова контраатака.

Родриго напредна по фланга и влезе в наказателното поле, след което върна малко назад топката към Лука Модрич, а халфът от движение много майсторски я прати в мрежата, за да открие резултата с първия си гол за сезона за 1:0.

Секунди преди почивката Атлетик можеше да изравни, след като Сансет се справи с двама съперници и нанесе опасен удар, но топката профуча малко над вратата.

Така първото полувреме приключи с минимален аванс на мадридчани, а за началото на второто в състава на баските се появи Нико Уилямс, донесъл успеха над Атлетико в полуфинала.

Не след дълго обаче се стигна до спорна ситуация, която се оказа, че реши мача в полза на Реал.

В 50-ата минута Бензема стреля от границата на пеналта и топката се отби първо в крака, а после и в ръката на Йерай Алварес.

Главният съдия първоначално подмина ситуацията, но след консултация с ВАР отсъди дузпа, която самият Бензема превърна в гол, за да удвои аванса на своите – 2:0.

Наставникът на Атлетик бе предупреден официално при протестите за дузпата и скоро след това предприе тройна смяна.

Не след дълго пък един от влезлите на терена футболисти – Раул Гарсия, пропусна да намали резултата.

Баските заиграха по-агресивно, тъй като нямаха какво да губят и в 74-ата минута Милитао трябваше да блокира воле от ъгъла на вратарското поле, а 2 по-късно Раул Гарсия засече с глава, но сантиметри го разделиха от гола.

В 87-ата минута се стигна и до дузпа за Атлетик, тъй като Милитао спря с ръка удар с глава пред голлинията и реферът отново не отсъди нищо преди да се консултира с ВАР.

След това обаче той видя ситуацията на монитора и посочи бялата точка като показа червен картон на защитника.

Раул Гарсия застана зад топката и я прати в средата на вратата, но плонжиралият Тибо Куртоа протегна крак и спаси!

До края попадения във финала не паднаха и Реал ликува с първия си трофей през сезона – 38-ото издание на Суперкупата на Испания.