Реал (Мадрид) и Манчестър Сити се класираха за осминафиналите в ШЛ - DC news

Реал (Мадрид) и Манчестър Сити се класираха за осминафиналите в ШЛ

Вижте резултатите от осемте мача в групите на Шампионската лига, играни снощи

Челси излезе начело в група „Е“ на Шампионската лига, след като постигна втора поредна победа над шампиона на Италия Милан. Английският тим се наложи с 2:0 при визитата си на „Сан Саро“, с което затвърди надмощието си отпреди седмица, когато победи същия съперник с 3:0 на своя „Стамфорд Бридж“.

Двубоят можеше и да има съвсем друг развой, ако още в началото на срещата Фикайо Томори не бе предизвикал дузпа, с която да си изкара и червен картон. Централният защитник на Милан задържа в собственото си наказателно поле Мейсън Маунт и главният съдия Даниел Зиберт не се поколеба да посочи бялата точка. Германецът показа и червен картон на английския бранител на „росонерите“, който обаче бе доста пресилен.

От 11-те метра Жоржиньо не сбърка и даде преднина от 1:0 на Челси.

Няколко минути по-късно Милан пропусна отличен шанс да изравни чрез Оливие Жиру, а гостите лишиха съвсем мача от интрига в 34-тата минута, когато Мейсън Маунт комбинира с Пиер-Емерик Обамеянг в наказателното поле и габонецът с прав удар матира Тътърушану за втори път.

В другия мач от групата Динамо (Загреб) и Ред Бул (Залцбург) завършиха наравно 1:1. И двете попадения на „Максимир“ паднаха до почивката. Николас Зайвалд откри за първенеца на Австрия след 12 минути игра, но пет минути преди почивката Роберт Любичич изравни.

В класирането води Челси със 7 точки, пред Залцбург с 6 и Динамо и Милан с по 4.

Защитаващият трофея си Реал (Мадрид) се класира за осминафиналите на турнира след равенството 1:1 срещу украинския Шахтьор (Донецк). „Кралския клуб“ стигна до точката в последните секунди на мача, който се игра във Варшава заради войната в Украйна.

Въпреки сложната ситуация, в която се намира Шахтьор и фактът, че сред титулярите имаше само един играч над 26 години, символичните домакините бяха на косъм от изключително престижен успех. Олександър Зубков даде аванс на Шахтьор в 46-ата минута, но в петата минута на добавеното време Антонио Рюдигер изравни, за да прати Реал в следващия етап.

В другия мач от групата, който се игра в Глазгоу, шампионът на Шотландия Селтик допусна поражение с 0:2 от германския РБ Лайпциг.

Головете за победителите вкараха Тимо Вернер и Емил Форсберг в последния четвърт час на двубоя, а поражението практически изхвърля „детелините“ от европейските клубни турнири.

В подреждането в групата води Реал с 10 точки, пред РБ Лайпциг с 6, Шахтьор с 5 и Селтик с 1 точка.

В група „G“ Манчестър Сити също си осигури място на осминафиналите, след като Борусия (Дортмунд) и Севиля завършиха наравно 1:1. По-рано през деня „гражданите“ направиха 0:0 при визитата си на ФК Копенхаген, което им бе напълно достатъчно за място в следващия етап.

Танги Нианзу даде аванс на Севиля след 18 минути игра, но домакините от Борусия изравниха в 35-ата чрез Джуд Белингам. За 19-годишния английски халф това е гол в четвърти пореден мач, а той вероятно ще бъде достатъчен на „жълто-черните“, за да си гарантират място в следващия етап на турнира.

Лидер в групата е Манчестър Сити с 10 точки, пред Борусия със 7. Севиля и Копенхаген имат по 2 точки.

В последната група „Н“ Пари Сен Жермен и Бенфика приключиха при 1:1. Килиан Мбапе откри за домакините от дузпа в 40-ата минута, но в 62-рата Жоао Марио изравни за гостите от Лисабон, вкарвайки също от дузпа.

С равенството и двата отбора вече имат актив от 8 точки и водят с пет точки аванс пред Ювентус и Макаби Хайфа два кръга преди края на груповата фаза.