Северна Македония, Унгария, Шотландия и Словакия са на Евро 2020 (ВИДЕО)

Празници по улиците на Скопие след гола на ветерана Горан Пандев, Унгария с обрат у дома за 2:1 срещу Исландия, шотландците елиминираха Сърбия след дузпи в Белград, Словакия преодоля Северна Ирландия след продължения

Северна Македония се класира за първи път в своята история на европейски финали.

Съседите победиха в решителния плейоф Грузия с 1:0 при визитата си на стадион „Борис Пайчадзе Динамо Арена“ в Тбилиси и така завоюваха бленуваното място на Евро 2020, което ще се проведе догодина.

Преди този мач гостите бяха в ролята на тима, който е с по-малки шансове за успеха, но въпреки това те показаха доста по-голям характер и стигнаха до своето.

Единственото попадение бе дело на ветерана Горан Пандев, който прати топката във вратата в 56-ата минута и донесе успеха на своите.

Живата легенда на македонския футбол бе изведен много хитро в малкото наказателно поле от Несторовски и технично пусна топката покрай стража на грузинците, за да даде аванс на своите.

До самия край не се случи нищо кой знае какво пред двете врати, а гостите се позатвориха в опит да задържат аванса си. И успяха.

Taка Северна Македония може да ликува като участник на еврофиналите догодина.

Унгария постигна феноменален обрат срещу Исландия на стадион „Пушкаш Арена“ в Будапеща, след като победи с 2:1 с голове в края.

По този начин страната спечели решителния бараж и се класира за Евро 2020, което ще се проведе догодина.

Бившият бранител на Левски Холмар Ейолфсон бе резерва за „викингите“ по време на целия мач и така и не влезе в игра.

Гостите започнаха чудесно двубоя и в 11-ата минута след фантастично изпълнение от фаул, от границата на наказателното поле, Сигурдсон даде аванс на гостуващия тим и така Исландия поведе.

По всичко изглеждаше, че успехът ще бъде за гостите, но в 88-ата минута Него изравни за Унгария.

Той се възползва от груба грешка в защитата на противниковия тим и от близка дистанция не сгреши.

В 92-ата минута младата звезда на унгарския футбол Доминик Шобошлай направи рейд през центъра на терена и с лекота премина през няколко противникови футболисти, а след това с удар от дъгата направи немислимия обрат факт.

Шотландия също ще играе на европейското първенство след победа с дузпи над Сърбия в сръбската столица. Домакините търсеха първо класиране на Европейско първенство от 2000 година насам, но загубиха след 1:1 в редовното време и продълженията и 4:5 при дузпите.

Под проливния дъжд над „Мала Маракана“ – стадион, който безброй пъти е носил щастие на сърбите, Шотландия поведе в 52-ата минута с хубав гол по земя на Райън Кристи от границата на наказателното поле.

И когато изглеждаше, че всичко е на път да свърши за домакините, в последната 90-а минута на редовното време нападателят на Реал (Мадрид) Лука Йович изравни, след като бе оставен непокрит при ъглов удар.

Стигна се до две продължения и впоследствие дузпи, в които нападателят на Фулъм Александър Митрович изпусна последната 10-а. Така Шотландия триумфира по подобие на полуфиналите срещу Израел, когато отново отбеляза всичките наказателни удари.

Шотландците също не се бяха класирали на Европейско от началото на новия век, но сега си го заслужиха с търпеливата игра, която показаха в Белград. Съперникът ми бе много по-класен като единици, но това не пролича от качеството на двубоя.

Словакия се класира за Евро 2020 след победа с 2:1 в баража срещу Северна Ирландия, след продължения.

Срещата между двете страни се игра на „Уиндзор Парк“ в Белфас, а гостите имаха аванс в редовното време и го пропиляха, но след това взеха своето в продълженията.

В 17-ата минута Куцка изведе словаците напред в резултата, след като се възползва от много нескопосана изява на противников футболист, който върна топката в задни позиции, но неразчетено.

След това авторът на първия гол овладя топката и със скоростта си не остави противниковите футболисти да го настигнат, като в крайна сметка останал сам срещу вратаря не сгреши.

В 88-ата минута Шкриняр върна надеждите на домакините, след като си вкара автогол и така Северна Ирландия изравни. При опита си да изчисти центриране на близката греда бранителят на Интер си вкара топката в мрежата.

Така се стигна до продължения при които словаците взеха своето след гол на Дуриш в 110-ата минута. Той отправи хубав удар по земя в близкия ъгъл и „препарира“ противниковия страж.