Сити унижи Лийдс със 7:0, Байерн писа петица на Щутгарт (ВИДЕО)

Вижте и най-интересното от Купата на Италия и Купата на Испания

Манчестър Сити разби Лийдс Юнайтед със 7:0 у дома в двубой от междинния 17-и кръг в английската Висша лига.

Шампионите на Англия не оставиха шансове на съперника и реализираха седем безответни попадения в мрежата на Илан Мелие. Тон за разгрома даде Фил Фодън, който се разписа още в 7-та минута, след като Стюарт Далас не успя да изчисти топката при неговия изстрел. Малко след това Джак Грийлиш покачи на 2:0 след гол с глава, дошъл след центриране на Риад Марез. До почивката резултатът стана класически след попадение на Кевин Де Бройне. След паузата „гражданите“ нанизаха още четири гола.

Марез и отново Де Бройне бяха в прегръдките на съотборниците си след две асистенции на влезлия от пейката Илкай Гюндоган, а защитниците Джон Стоунс и Нейтън Аке оформиха крайния резултат с два бързи гола в заключителния четвърт час. Така, „небесносините“ дръпнаха с четири точки пред втория в таблицата Ливърпул, който приема Нюкасъл в четвъртък. Лийдс продължава да бъде близо до опасната зона, като е 16-и с 16 точки, на пет от намиращия се под чертата Бърнли, който е с два мача по-малко от „белите“. В следващия кръг Лийдс посреща Арсенал, докато Сити са гости на Нюкасъл.

В другия мач от програмата във вторник, Астън Вила постигна четвърти успех в шест мача за първенство под ръководството на Стивън Джерард, след като надви Норич с 2:0 като гост. Точни за успеха на бирмингамци бяха Джейкъб Рамзи и Оли Уоткинс.

Байерн (Мюнхен) постигна гръмка победа над Щутгарт с 5:0 като гост в двубой от междинния 16-и кръг в германската Бундеслига.

Действащият шампион на Бундеслигата не показа съмнения в превъзходството си и можеше да спечели и с по-голяма разлика. Баварците откриха в края на първата част чрез Серж Гнабри. В началото на второто полувреме отново той бе в прегръдките на съотборниците си след асистенция на Томас Мюлер. Последваха две попадения на Роберт Левандовски след асистенции на Гнабри, като полякът изравни нов рекорд на легендата Герд Мюлер.

Голът му за 4:0 бе 42-и за него през календарната 2021 година, с което той изравни постижението на „Бомбардировача“ от 1972. Лева задмина постижението на отишлия си това лято бивш германски национал от най-много голове в рамките на един сезон, нанизвайки 41 през изминалата кампания – Мюлер вкара 40 през сезон 1971/72. До края на срещата остана време и за Гнабри да оформи хеттрика си.

В подреждането Байерн вече води с девет точки пред втория Борусия (Дортмунд), който обаче е с мач по-малко. Щутгарт е близо до опасната зона, заемайки 15-та позиция със 17 пункта. В следващия кръг Байерн приема Волфсбург, докато гостува на Кьолн.

Останалите резултати: Арминия Билефелд – Бохум 2:0, Майнц 05 – Херта 4:0, Волфсбург – Кьолн 2:3.

Дженоа надви Салернитана с минималното 1:0 в двубой от втория кръг за Купата на Италия.

Генуезците стигнаха до успеха с късен гол на Кейлъб Екубан в 76-та минута. Така, тимът на Андрий Шевченко се класира за осминфиналите на надпреварата, където ще се изправи срещу Милан.

В останалите два мача от програмата във вторник, Удинезе и Венеция също намериха място сред осминафиналите в турнира, след като спечелиха двубоите си съответно срещу Кротоне с 4:0 и Тернана с 3:1.

Удинезе ще гостува на Лацио, докато Венеция играе с Аталанта в спор за място на 1/4-финалите.

Леванте се сбогува с участието си в турнира за Купата на Краля, след като отпадна след равенство 3:3 и 1:3 при дузпите от Алкояно в мач от втория кръг на надпреварата.

Елитният тим изоставаше с 1:3 след попаденията на Дауди (2) и Бланко, но успя да възстанови паритета след интервенциите на Солдадо и Гомес. Въпреки това, отборът от Валенсия напусна съревнованието, след като вкара само веднъж от бялата точка при изпълнението на дузпите.

Друг представител на Ла Лига – Алавес, също напусна надпреварата след поражение от Депортиво Линарес с 1:2. Ешанис откри за Линарес, преди Сила да изравни за елитния тим. Домакините обаче стигнаха до крайния успех след точната интервенция на Копете.

Останалите резултати: Кристо Атлетико – Еспаньол 1:2, Райо Маядахонда – Малага 1:0, Сарагоса – Бургос 2:0, Уеска – Жирона 0:1, Андора – Селта 1:2, Сан Себастиан де лос Рейес – Фуенлабрада 0:0 (4:5 след дузпи).