Славия спечели с 1:0 най-старото столично дерби (ВИДЕО)

Калоян Кръстев вкара единствения гол при повторния дебют на Александър Тарханов начело на „белите“, ексцесии в „синия“ сектор, Чичо Венци прати феновете на Левски по дърветата

Славия спечели най-старото столично дерби срещу Левски с минималното 1:0 в повторния дебют на новия си треньор Александър Тарханов.

Единственото попадение в срещата от деветия кръг на българския футболен елит реализира нападателят Калоян Кръстев в 35-ата минута.

Това се случи след детинска грешка в „синята“ защита, а секунди след дебютния гол през сезона на стрелеца такава направи и Живко Атанасов, който си изкара нелеп червен картон като изблъска Атанас Кабов и остави гостите с човек по-малко още в 37-ата минута.

В крайна сметка това се оказа решаващо, защото макар Левски да игра по-силно след почивката, не успя да стигне до изравняването и загуби за първи път като гост на „белите“ от 2011 година насам.

Дерби №144 между двата столични клуба в групата на майсторите започна на бавни обороти и двата отбора не стигнаха до опасност в първите 20-ина минути.

В 18-ата Андриан Краев нанесе първия точен удар в срещата, засичайки центриране от статично положение, но стреля право в ръцете на Георги Петков.

Четвърт час по-късно, след заучено изпълнение, Живко Атанасов бе изведен сам срещу вратаря на „белите“, ала не успя да го преодолее.

След това всичко се обърка за „сините“. Опитният Петков изрита силно напред топката, където защитата на гостите не бе добре подредена и позволи на Калоян Кръстев да овладее пред наказателното поле.

21-годишният нападател напредна и излезе сам срещу Николай Михайлов, след което технично го преодоля, за да открие резултата за Славия в 35-ата минута.

В 37-ата пък Живко Атанасов си изкара абсолютно безумен червен картон, след като изблъска без топка Атанас Кабов и напълно заслужено бе изгонен.

Така Левски остана с човек по-малко и гол пасив, което доведе до покачване на напрежението както на терена, така и по трибуните.

След сблъсъци между футболисти на игрището и на фенове в сектора за гости нещата се успокоиха и срещата продължи, а малко преди почивката Кабов можеше да направи резултата 2:0, но пропусна от отлична позиция.

В самия край на първото полувреме Андриан Краев бе намерен с центриране в близост до вратата, но не улучи целта след удар с глава и така почивката дойде при 1:0 в полза на Славия.

Наставникът на гостите Георги Тодоров извърши смяна преди началото на втората част, заменяйки Андриан Краев с Найджъл Робърта, което даде импулс на „сините“.

Те започнаха по-добре втората част и в 60-ата минута пропуснаха страхотен шанс. Матео Стаматов размени подавания с Мартин Райнов и центрира отлично към Здравко Димитров, който от ъгъл на вратарското поле стреля от воле, но над вратата.

Славия се прибра в своята половина и след паузата разчиташе предимно на контраатаки, а при една такава Калоян Кръстев се забави с подаването, макар че можеше да изведе резервата Димитър Рангелов сам срещу вратаря.

В 76-ата минута „белите“ осъществиха още една контраатака, като Емил Стоев можеше да падне за дузпа в пеналта, но избра да продължи и намери непокрития Радослав Кирилов, който обаче се размина с топката.

Последваха три смени накуп, две от които в състава на Левски, както и неточен удар на Паулиньо в 82-ата минута.

До края повече попадения не паднаха и така гостите останаха с празни ръце и с 11 точки в актива си, докато Славия вече има 7, но остава на предпоследна позиция във временното класиране.

В другите мачове вчера: Ботев (Враца) – ЦСКА 1948 0:0, Черно море – Монтана 3:0