Татяна Воложанина на финал в художествената гимнастика в Буенос Айрес

Българката намери място сред най-добрите осем, които ще спорят за олимпийската титла в многобоя

Българската представителка Татяна Воложанина се класира за финала в многобоя на Младежката Олимпиада в Буенос Айрес. Таня събра сбор от 60.350т., с което се класира за финала с 5-ти резултат (на обръч 15.700, на топка 15.600, на бухалки 15.450 и на лента 13.600, след допусната грешка). Като цяло на лента базата на оценки е най-ниска, а България нямаше съдия на това състезание.

Първа в квалификациите е Дария Трубникова от Русия със сбор от 68.675, втора е Талиса Торети от Италия, която събра сбот от 64.750т, а трета Кристина Погранична от Украйна със сбор от 62.050 т. Четвърта се нареди Валерия Сотскова от Израел с 61.800, пета е нашата Татяна Воложанина с 60.350т, а осмицата на финалистките допълват – 6-та Аино Ямада от Япония с 59.450т. седма Юлия Водопянова от Армения с 59.350т, и осма Анна Каменшчикова от Беларус с 57.450т. Четирите резерви са Роза Абитова от Казахстан, Кетеван Арболишвили от Грузия, Елизабет Капитонова от САЩ и Аурора Арвело от Финландия.

В квалификациите участваха 36 индивидуални гимнастички (по една от държава), а за финала се класираха първите 8 с най-висок сбор. Финалът ще се проведе на 16-ти октомври.

Класирането на Татяна Воложанина за финала е голям успех за българската художествена гимнастика, за самата Таня, за треньорите, които работиха с талантливата ни гимнастичка – Силвия Стойнева, която беше старши-треньор на националния ни отбор за девойки и за личния треньор на Татяна – Бела Каратанчева.

Българката Диана Петкова се класира за полуфиналите на 50 метра свободен стил в турнира по плуване на младежките олимпийски игри в Буенос Айрес (Аржентина). Петкова завърши четвърта в шеста серия с 26.00 секунди. Така българката се нареди 10-а в общото класиране на квалификациите. Първите 16 продължават на полуфиналите в дисциплината, които са по-късно тази нощ.

Йордан Янчев се класира втори във втора серия на 800 метра свободен стил. Българинът финишира за 8:13.49 минути и не успя да намери място сред осемте финалисти.