Тийм отстрани Надал в истинско шоу и е на полуфинал срещу Саша Зверев (ВИДЕО)

Симона Халеп срещу Гарбине Мугуруса е другият полуфинал при жените на Australian Open

Австриецът Доминик Тийм достигна за първи път до полуфиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис. Поставеният под номер 5 в схемата Тийм елиминира шампиона от 2009 година и водач в световната ранглиста Рафаел Надал (Испания) със 7:6(3), 7:6(4), 4:6, 7:6(6) след 4:10 часа игра.

Тийм, двукратен финалист на „Ролан Гарос“, игра по-добре през целия двубой и показа стабилна психика, след като спечели и трите тайбрека в мача.

В първия сет Надал пръв стигна до пробив в осмия гейм, но още в следващия загуби подаването си. В тайбрека испанецът поведе с 2:0, но Тийм взе следващите четири поредни точки и затвори сета със 7:3.

Във втората част номер 1 в света отново поведе с пробив за 3:2, но в осмия гейм загуби подаването си и Тийм изравни. В тайбрека австриецът взе аванс с 4:0, но Надал изравни. С нови три поредни точки Тийм приключи втория сет.

Надал успя да намали изоставането си, след като взе третия сет с един пробив в десетия гейм.

В четвъртата част австриецът взе подаването на съперника си в третия гейм, но Надал успя да изравни 5:5 с нов пробив. Отново се стигна до тайбрек, в който Тийм поведе с 5:2. Испанецът изравни 6:6, но загуби следващите две точки и така Доминик Тийм спечели мача.

„Чувствах се добре, печелех сервис геймовете си. Срещу Рафа винаги е много трудно. Щастлив съм, че спечелих тайбрека в четвъртия сет, защото в противен случай щяхме да играем пети сет“, каза Тийм след двубоя.

Преди този мач австриецът имаше пет загуби в пет мача на турнирите от Големия шлем срещу Надал, включително на последните два финала на „Ролан Гарос“. Миналата година Надал игра финал в Мелбърн, но загуби от Новак Джокович.

В спор за място на финала Доминик Тийм ще играе срещу номер 7 в схемата Александър Зверев (Германия), който победи носителя на две титли от Големия шлем Стан Вавринка (Швейцария) с 1:6, 6:3, 6:4, 6:2 след 2:22 часа игра. Шампионът от 2014 година Вавринка не успя да издържи на темпото, въпреки че спечели убедително първия сет с 6:1.

34-годишният швейцарец, трикратен победител в турнири от Големия шлем, започна много силно и втората част,но при резултат 3:4 за Зверев допусна пробив и така се стигна до изравняване.

Германецът получи импулс в играта си и стигна до успех и в третата част. Зверев направи два брейка и ликува с 6:4.
В четвъртият сет силите на Вавринка бяха на приключване и той отстъпи с 2:6.

При жените поставената под номер четири Симона Халеп ще играе на полуфиналите срещу испанката Гарбине мугуруса. Румънката не остави шансове на 28-Анет Контавейт (Естония), след като я победи с 6:1, 6:1 само за 54 минути игра.

Мугуруса пък се наложи със 7:5, 6:3 над Анастасия Павлюченкова от Русия.