Уругвай първенец в група „А“ след 3:0 над Русия (ВИДЕО)

Саудитска Арабия победи Египет с 2:1 в мач без никакво значение

Уругвай разби с класическото 3:0 домакина на Световното първенство Русия и завърши на първо място в група „А“ с 9 точки и очаква на осминафиналите втория от група „В“. Руснаците, които от 36-ата минута играха с 10 души заради втори жълт и съответно червен картон на Игор Смолников, останаха втори с 6 точки.

Луис Суарес откри резултата с перфектен пряк свободен удар в 10-ата минута и стана първия уругвайски футболист с голове на 3 световни първенства.В 23-ата минута Уругвай удвой преднината си. Дзюба се намеси след корнер пред вратата на Русия, но топката стигна до Лаксалт, който стреля и след рикошет в Черишев спря в мрежата. Този автогол е шести за Мондиал 2018, което е изравнен рекорд от Световното първенство във Франция през 1998 година.

В 29-ата минута Бентанкур сам срещу Акинфеев, който се намеси, след което топката бе изчистена преди Кавани да направи добавка.

Ситуацията за Русия изглеждаше съвсем безнадежна в 37-ата минута, когато Смолников получи втори жълт картон заради нарушение срещу Лаксалт. Черчесов веднага реагира, след като извади Черишев и пусна Марио Фернандес.

През втората част темпото на игра значително спадна. В 65-ата минута Нандес изведе Кавани в наказателното поле, но нападателят се забави и топката му бе избита от Игнашевич.

В 71-ата минута руснаците поискаха дузпа, след като Годин удари с ръка Дзюба при борбата за една висока топка. Съдията от Сенегал се консултира с ВАР и решението му, че няма нарушение бе потвърдено.

Осем минути преди края Кавани изведе Суарес в наказателното поле. Нападателят на Барселона опита да му върне, но топката бе дълга. Малко след това шут на Родригес от 20-ина метра затрудни Акинфеев, който изби в корнер.

В последната минута след центрирането от корнер Годин засече с глава. Стражът на Русия отново изби, но Кавани направи добавка отблизо за крайното 3:0. Така и той, както и Суарес, вкара голове на 3 световни първенства.

Вратарят Фернандо Муслера изигра своя мач №100 с екипа на уругвайския национален отбор. Муслера е рекордьор по участия на световни първенства от своята родина с 14 изиграни срещи.

Саудтиска Арабия пък стигна до мечтана победа с 2:1 срещу Египет в последния си мач на световното първенство. „Зелените“ се разписаха в добавеното време на двете полувремена и по този начин завършиха на трето място в група „А“ с три точки, а египтяните останаха последни с три поражения.

Египет доминираше в началото на срещата между аутсайдерите в група „А“ и стигна до гол в 22-та минута. Абдала Ел Саид пое топката преди центъра и я изпрати зад гърба на защитата към Мохамед Салах в типичен стил за Ливърпул, а нападателят я пое и прехвърли Ясер ал-Мосайлем за 1:0. Само две минути по-късно звездата на египтяните получи и нов шанс да вкара сам срещу вратаря, но този път неговият удар беше неточен. Именно той бе избран за Играч на мача, въпреки новата загуба на „шейховете“.

Саудитска Арабия отговори в луди последни десетина минути на първото полувреме. В 41-та съдията Уилмар Ролдан отсъди дузпа за игра с ръка на Ахмед Фатхи след центриране на Ясер ал-Шахрани, но Фахад ал-Мувалад пропусна от 11 метра. Дълбоко в добавеното време се стигна и до нова дузпа за „зелените“, като този път Али Джабър задържа в наказателното поле Ал-Мувалад. Салман ал-Фарадж реши да бие наказателния удар и се разписа в шестата минута на добавеното време за 1:1.

Това бе 18-ата до момента на световните футболни финали в Русия. За първи път 18 дузпи имаше на Мондиал 1990 в Италия, а след това толкова бяха отсъдени и във Франция 1998 и в Япония и Република Корея 2002.

Саудитска Арабия все пак стигна до победата в петата минута на добавеното време, когато Салем Ал-Досари получи топката в наказателното поле на египтяните и вкара от воле за крайното 2:1.

Есам Ел Хадари стана най-възрастният футболист с мач на световни първенства по футбол, след като започна двубоя срещу Саудитска Арабия като титуляр за Египет. Той е на 45 години и 161 дни, докато досегашният носител на рекорда Фарид Мондрагон беше на 43 години и три дни при последния си мач през 2014-а.

Ел Хадари направи дебют за Еигпет през 1996-а година и 10 месеца преди да се роди най-младият играч на отбора в момента – Рамадан Собхи. Вратарят има 159 мача за своя тим.