Васил Божиков и Слован са шампиони на Словакия (ВИДЕО)

Бешикташ вдигна титлата в Турция, Ювентус победи с 3:2 шампиона Интер, Лацио взе дербито на Рим, Уест Хям с 1:1 срещу Брайтън

Българският национал Васил Божиков и неговият Слован (Братислава) станаха шампиони на Словакия за трети пореден път.

Божиков изигра пълни 90 минути при разгромния успех на Слован над Злате Моравце с 4:0, след който „небесносините“ узакониха титлата си кръг преди края на Фортуна лигата.

Българинът изигра 15 мача в първенство с екипа на Слован през сезона, като в 12 от тях изведе тима като капитан.

Бешикташ е новият шампион на Турция за сезон 2020/21. В последния кръг на Турската Суперлига, в борбата за титлата участваха три отбора – Бешикташ (с 81 точки), Галатсарай (с 81 точки) и Фенербахче (с 79 точки).

Галатасарай посрещна на своя стадион Йени Малатяспор и победи с 3:1, но с пълен обрат, след като се оказа догонващ в срещата. “Фенерите” пък гостуваха на Кайсериспор и успяха да победят много трудно с 2:1.

Бешикташ също беше далеч от дома, гостувайки на Гьозтепе, но стигна до важната победа с 2:1, с която завоюваха 21-та си титла на страната, заради по-добри директни показатели срещу Галатасарай.

Последната спечелена титла на Турция за Бешикташ беше през сезон 2016/17. Така те се класираха директно за групите на Шампионската лига, докато Галатасарай ще е част от “Шампионския поток” в плейофите.

Рома победи Лацио с 2:0 в Дербито на Рим и им отне математическите шансове да се борят за място в Топ 4 този сезон. Головете на „вълците“ бяха дело на Хенрик Мхитарян и Педро, който влезе от пейката.

„Вълците“ седяха стабилно в началните минути на двубоя и бяха по-активният отбор, но положения липсваха. Първата опасна ситуация дойде в 18-ата минута, когато след Луис Алберто получи топката отдясно на добра позиция и опита да шутира, но Рик Карсдорп се намеси отлично и го блокира.

Символичните гости бяха много близо до откриването на резултата в 26-ата минута, когато Луис Алберто получи хубав пас отдясно от Сергей-Милинкович Савич и шутира, но младият вратар на „вълците“ Даниел Фузато показа чудесен рефлекс и спаси. След половин час игра Един Джеко стреля коварно с глава към вратата на Хосе Рейна, но топката прелетя в аут.

Секунди след това Ведат Мурики бе изведен сам срещу Фузато и отбеляза, но попадението бе отменено моментално заради засада на косовския нападател. В 35-ата минута Милинкович-Савич шутира опасно, но неточно.

Минута след това бе извършена принудителна смяна в тима на домакините. Рожер Ибанйес получи контузия и бе заменен от Мараш Кумбула. В 39-ата минута отново Милинкович-Савич пробва късмета с далечен удар по тревата, но без проблеми за Фузато.

Рома обаче първи нанесе удар в 43-ата минута. Стефан Ел Шаарауи комбинира с Джеко отляво, а босненецът показа прекрасна игра до аутлинията и отправи чудесен пас към оставения сам в наказателното поле от защитата на „бианкочелестите“ Хенрих Мхитарян. Арменецът стреля от близко разстояние и отбеляза за 1:0.

В началните минути на втората част Рома отново започна по-добре, но първата ситуация дойде чак в 57-ата минута. Тогава Ел Шаарауи проби отляво, а след това центрира в наказателното поле, където Браян Кристанте овладя и стреля от въздуха, но над напречната греда на Рейна.

Шест минути по-късно Джеко отправи удар, който обаче бе неточен. В 72-ата минута се наложи да бъде извършена втора промяна в състава на Рома. Тогава с травма напусна Стефан Ел Шаарауи, който бе заменен от Педро.

Три минути по-късно Лацио беше близо до изравняването. Чиро Имобиле засече с пета от въздуха центриране отдясно, но страхотен рефлекс отново показа Фузато. Повторенията показаха, че италианският национал е бил и в засада. Секунди след това резервата Гонсало Вияр направи сериозен пропуск, като отблизо прати топката над вратата.

В ответната атака Имобиле проби отляво и опита да преодолее излезлия да го пресрещне Фузато, но неуспешно заради добрата намеса на стража на „джаоросите“. Рома стигна до така важния втори гол в 78-ата минута, когато се разписа Педро. Бившият играч на Барселона и Челси взе топката в половината на Лацио, напредна и с невероятен удар извън наказателното поле намери долния десен ъгъл на Рейна за 2:0.

Ювентус победи с 3:2 новия шампион Интер с два гола на Куадрадо и един на Кристиано Роналдо. По този начин Старата Госпожа влезе в Топ 4 и запази шансовете си за място в Шампионската лига.

Уест Хем направи погрешна стъпка в борбата си за влизане в Топ 4. Два кръга преди края на сезона в английската Висша лига “чуковете” стигнаха само до равенство 1:1 при гостуването си на Брайтън от 36-ия кръг.

Двата гола паднаха в последните минути на мача. Първо Дани Уелбек даде аванс за домакините в 84-ата минута, но само три по-късно Саид Банрама възстанови равенството, оформяйки крайния резултат.

С едната точка от днес лондончани останаха шести на пет точки от четвъртия Челси и ще имат нужда от сериозни грешки на “сините”, заедно с поне една загуба на Ливърпул, който вече ги измести от петото място.

Мачът на “Амекс Стейдиъм” не предостави нито един интересен момент през първото полувреме, като Уест Хем се опитваше по-настоятелно да пробие защитата на домакините, но без успех.

След почивката, в 56-та минута Алиреса Джаханкбаш отправи мощен изстрел от границата на наказателното поле, но топката прелетя над напречната греда на гостите.