Волейболните национали отстъпиха на Полша с 1:3

В следващата фаза в „Арена Армеец“ съперници на нашите са Иран, САЩ и Канада

България загуби от Полша в мач от Световното първенство по волейбол. Родните национали отстъпиха на световния шампион от 2014 г. с 1:3 гейма (14:25, 25:23, 22:25).

В следващия етап от Мондиала, селекцията на Пламен Константинов ще играе двубоите си в „Арена Армеец“ в София. Там „трикольорите“ ще се изправят срещу Иран, САЩ и Канада.

Двубоят започна с размяна на точки. Ас на Курек обаче даде аванс на Полша от 4:2. Неуспешен опит за пусната топка от Сеганов и блок срещу Скримов направи разлика в полза на гостите от 7:3. „Лъвовете“ успяха да намалят изоставането си до 5:7, а първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за Полша.

С чудесна игра в защита и топовен сервис поляците успяха да поведат с 11:6. Срещата продължи точка за точка, преди Учиков да бъде спрян с единичен блок, а Валентин Братоев с тройна за 8:15. Атака в аут на Братоев пък  доведе до 8:16 при второто техническо прекъсване. Родните национали намалиха 2 точки от аванса на съперника при 12:18. След видеоповторение бе отсъден ас за Полша за 21:13 в тяхан полза. Гоцев успя да спре Курек на блокада за 14:21, но това обаче бе всичко за нашите, които сдадоха първия гейм с 14:25.

Поляците дръпнаха в началото на втория гейм с 2:0. С помощ от мрежата Йосифов направи ас за 6:6, а след добра игра при межата и контра на Скримов, България се оттегли с точка аванс на първото техническо прекъсване – 8:7.

Валентин Братоев преодоля двоен блок и България за първи път в мача поведе с 2 точки при 10:8. Мощен сервис на Гоцев, последван от чудесна игра на блок и бомба на Учиков направи аванса ни 12:9. Селекцията на Пламен Константинов успя да задържи преднината си при второто техническо прекъсване – 16:13. Веднага след прекъсването контра на Скримов направи 17:13. Прекрасна игра в защита на Салпаров помогна да запазим преднината си от 4 точки за 18:14.

Страховит блок на Братоев свали топката в краката на Курек за 20:15. Сервис със 114 км/ч на Курек намали изоставането на Полша до 17:20. Учиков затрудни максимално посрещането на поляците, които след това сбъркаха за 17:22. Въпреки сърцатата игра в защита и спасяване с крак, гостите намалиха изоставането си до 20:23, а след атака по тройния блок и до 21:23. Ас на Кохановски смъкна аванса на нашите само до точка – 23:22. Българите успяха да съхранят крехкия си аванс и с мощна атака на Скримов затвориха гейма с 25:23.

„Лъвовете“ се възползваха от инерцията от втория гейм и в третия набързо поведоха с 3:0. Двоен блок обаче спря Гоцев за 3:2, а последва и обрат – 3:4. Със стабилна игра на блокада, гостите успяха да дръпнат с 6:4 и да се оттеглят с 2 точки аванс на първото техническо прекъсване – 8:6. Веднага след прекъсването резултатът набъбна до 11:6 за поляците.

Троен блок срещу Курек спря полската серия за 7:11. Нови 3 безответни точки за Полша обаче направи аванса им 14:7. България успя да намали изоставането едва при 16:20, а с топовен сервис Йосифов направи 17:20. Великолепна игра в защита и атака през центъра на Николай Николов направи 20:22. Силите ни обаче не стигнаха за обрат и загубихме гейма с 22:25.

Полша успя да поведе с 3:1 в началото на четвъртия гейм, но блок на Николай Николов в центъра направи 3:3. Ас на Курек обаче обаче отново даде 2 точки преднина за Полша – 5:3. Първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за България, след като видеоповторение отсъди ас на Николай Николов.

Полша отново излезе напред в резултата при 10:9. Страховит блок на Йосифов обаче отново даде предимство на България – 11:10. Нов обрат в гейма, точка на Курек и блок срещу Йосифов направиха преднината на Полша 3 точки – 14:11. „Лъвовете“ намалиха изоставането си само на точка при 14:15, но първото техническо прекъсване дойде при 2 аванс за Полша – 16:14.

Ас на Валентин Братоев възстанови равенството – 16:16. Прекрасна възможност да поведем с 22:21 пропусна Валентин Братоев, който с атака в аут даде аванса на съперника. С прекрасен троен блок обаче спряхме Кубек за 23:22 в наша полза. Двоен блок срещу Градинаров даде мачбол за Полша при 24:23, а с контра съперникът затвори двубоя с 25:23.

БЪЛГАРИЯ:  Георги Сеганов, Николай Учиков, Валентин Братоев, Тодор Скримов, Светослав Гоцев, Виктор Йосифов – Теодор Салпаров-либеро