Юнайтед и Арсенал пестеливо напред за ФА Къп (ВИДЕО)

Нови рекорди на Лионел Меси и Ерлинг Холанд, Милан остава начело с Италия, ПСЖ с успех при дебюта на Почетино

Общо 20 мача от турнира за ФА Къп на Англия се играха вчера, а двубоят Саутхемптън – Шрусбъри бе отложен.

Срещата между Евертън и Родъръм приключи 2:1 след продължения. Такива имаше в още няколко двубоя, а след 2:3 при дузпите срещу Блекпул, елитният Уест Бромич Албиън отпадна от надпреварата.

За разлика от „дроздовете“ обаче „карамелите“ не допуснаха изненада и в крайна сметка продължиха напред след 1:1 в редовното време и гол на Абдула Дукуре в 93-ата минута.

С две попадения до осмата пък Норич отстрани Ковънтри с 2:0, докато удареният от коронавирус отбор на Дарби Каунти отпадна безславно след поражение от аматьорския Чорли.

Играещият треньор Уейн Рууни и всички титуляри от първия отбор на „овните“ пропуснаха мача заради карантина, а младоците отстъпиха с 0:2 след попадения в началните и в заключителните минути.

Междувременно Лестър не срещна проблеми при визитата си на Стоук Сити и разби „грънчарите“ с 4:0, а Борнемут също вкара 4 попадения на Олдъм, за да спечели с 4:1.

Далеч по-трудно бе за елитния Фулъм, който трябваше да играе продължения след нулево реми като гост на Куйнс Парк Рейнджърс, но в крайна сметка продължи напред след две попадения на резерви в края на първите добавени 15 минути.

След дузпи пък към следващата фаза продължиха отборите на Бърнли и Блекпул, като „мандарините“ поднесоха една от изненадите, тъй като отстраниха елитния Уест Бромич Албиън след 3:2 точни удара от бялата точка и 2:2 в редовното време и продълженията.

Такива трябваше да играе и шампионът Арсенал, за да отстрани у дома Нюкасъл с 2:0 и да продължи към осминафиналите.

Манчестър Юнайтед се класира за 1/16-финалите с минимална домакинска победа над Уотфорд с 1:0.

Наставникът на „червените дяволи“ Оле Гунар Солскяер даде почивка на титулярите в мача срещу играещите в Чемпиъншип „стършели“ и направи цели 9 промени от състава, загубил с 0:2 градското дерби със Сити. Местата си запазиха единствено вратарят Дийн Хендерсън и Скот Мактоминей.

Халфът изведе отбора за първи път с капитанската лента и се отблагодари по най-добрия начин за доверието, реализирайки единственото попадение на „Олд Трафорд“.

Той се разписа с глава още в петата минута, докато малко преди почивката защитникът Ерик Баи получи травма и бе заменен принудително от Хари Магуайър.

Домакините играха по-силно през първото полувреме и още в началото откриха резултата. След корнер Мактоминей насочи с глава топката първо в земята, след което тя се отби в гредата преди да влезе в мрежата за 1:0.

В 16-ата минута Алекс Туанзебе трябваше да избива от голлинията, за да запази аванса на Юнайтед, след като вратарят Дийн Хендерсън бе преодолян.

Впоследствие Баи пропусна да удвои, а в 32-ата минута гостите имаха претенции за дузпа. каквато не последва. Юнайтед пък сътвори една страхотна атака малко преди почивката, но Хуан Мата пропусна да я завърши подобаващо, а малко по-късно Баи се контузи.

След почивката играта на Юнайтед не вървеше и това накара Солскяер да посегне към смените като в 69-ата минута на терена се появи Маркъс Рашфорд. Точно той обаче пропусна най-добрата ситуация след паузата, стреляйки слабо след хубав индивидуален пробив.

До края попадения не паднаха и в крайна сметка Юнайтед записа пестелива победа, така че ще играе в 1/16-финалите на ФА Къп за сметка на Уотфорд.

Лидерът Милан се върна на победния път в италианската Серия „А“ след загубата от шампиона Ювентус в сряда.

„Росонерите“ спечелиха с 2:0 домакинството си на Торино от 17-ия кръг и си гарантираха, че ще останат на върха след него, тъй като дръпнаха с 4 точки пред градския съперник Интер, който в неделя гостува на Рома.

В събота пък момчетата на Стефано Пиоли решиха всичко за минути.

В 25-ата Рафаел Леао откри, а 11 по-късно Франк Кесие удвои от дузпа.

Успехът не бе единствената добра новина за наставника им, защото след почти двумесечно отсъствие заради контузии в състава се завърна голмайсторът Златан Ибрахимович.

Шведът влезе в заключителните игрови минути на „Джузепе Меаца“, след като остана резерва заедно със звездата Хакан Чалханоглу, който отказва да преподпише и се появи на терена след час игра.

Малко преди това пък травма получи Сандро Тонали, който бе изнесен на носилка, а отсъдената за гостите дузпа бе отменена след намеса на ВАР.

Иначе домакините започнаха силно срещата и още във втората минута Саму Кастийехо бе близо до попадение.

В седмата Салваторе Сиригу спаси далечен удар на Тонали, а в 17-ата и Тео Ернандес пробва от разстояние, но неточно.

В 25-ата Милан все пак поведе след отлична атака, минала през Тео Ернандес и Брахим Диас преди да бъде завършена от Рафаел Леао.

Голът бе пети за 21-годишния португалец през този сезон в Калчото, а вторият в срещата не закъсня.

В 36-ата минута Франк Кесие го вкара от дузпа, отсъдена след падане на Диас в наказателно поле и разглеждане на ситуацията с ВАР.

В 43-ата минута гостите нямаха късмет, тъй като Рикардо Родригес нацели напречната греда, но пък точно преди почивката вратарят им Сиригу ги спаси след удар на Кесие.

Малко след паузата съдията отсъди дузпа и за Торино, но впоследствие промени решението си, тъй като Симоне Верди контузи Тонали при опита си за удар.

До края повече попадения не паднаха, така че Милан се завърна на победния път и отговори по най-добрия начин на загубата в сряда, която бе дебютна за отбора в Серия „А“ през кампанията.

„Росонерите“ вече имат 41 точки, докато Торино остава в зоната на изпадащите с едва 12 в своя актив.

Дженоа се измъкна от зоната на изпадащите след домакинска победа с 2:0 над Болоня с 2:0 в мач от 17-ия кръг на Серия „А“.

Генуезците заемат 17-о място с 14 точки преди останалите мачове от кръга. Болоня е 12-и със 17 точки.

Дженоа започна пределно концентрирано и мобилизирано и можеше да поведе в резултата още в началото на двубоя, но нямаше шанс.

Все пак логичното се случи в 44-ата минута, когато Миха Зайц се разписа след добавка, а в 55-ата Матия Дестро оформи крайното 2:0 след пас на резервата Ебонге.

Така Болоня остана без успех в осми пореден мач и заема 12-ото място във временното класиране със 17 точки.

Аталанта разби с 4:1 като гост Беневенто и зае четвъртото място, с точка и мач повече от Ювентус.

Лионел Меси постигна пореден рекорд в първенството на Испания по футбол при победата на Барселона с 4:0 над Гранада в мач от 18-ия кръг. Аржентинецът отбеляза два от головете и така стана единственият футболист, който вкарва 10 или повече попадения в 15 поредни сезона. В настоящото първенство Меси вече има 11 гола.

Аржентинецът реализира едното от попаденията си от пряк свободен удар и вече има 48 гола от фаул в кариерата си. Така той изпревари Кристиано Роналдо, който е вкарвал 47 пъти от пряк свободен удар.

Два гола за успеха на Барселона вкара и Антоан Гризман, като той не беше реализирал две попадения в един мач от 22 януари 2019 година срещу Ибиса в турнира за Купата на краля. Барселона е в серия от 8 мача без загуба във всички турнири – 6 победи и 2 равенства.

В мач от същия кръг Осасуна и Реал (Мадрид) завършиха 0:0.

С хеттрик на Юсеф Ен Несири отборът на Севиля победи Реал Сосиедад с 3:2. С успеха андалусийците се изравниха със Сосиедад по точки и двата отбора делят 5-6-о място, но Севиля има три мача по-малко от баските.

Несири откри головата си сметка в 4-а минута, но само минута по-късно Сосиедад изравни след автогол на Диего Карлос.

Ремито не се задържа задълго и в 7-а минута отново Несири даде преднина на Севиля. Александър Исак отново възстанови равенството в 14-а минута и този резултат се запази до почивката.

Веднага след почивката 23-годишният мароканец Несири оформи своя хеттрик след пас на Лукас Окампос и донесе трите точки за Севиля.

В класирането води Атлетико (Мадрид) с 38 точки, но и с три мача по-малко, следват Реал с 37 и Барселона с 34 точки.

Рекорд в първенството на Германия по футбол постигна 20-годишният нападател на Борусия (Дортмунд) – Ерлинг Холанд. Норвежецът вкара два гола при успеха като гост с 3:1 над Лайпциг в срещата от 15-ия кръг и така той вече има 25 попадения в първите си 25 мача в Бундеслигата. Само този сезон Холанд е реализирал 12 гола в 10 срещи, както и 6 попадения в 4 двубоя от Шампионската лига.

С успеха Дортмунд се изкачи на 4-о място с 28 точки, три по-малко от втория Лайпциг и на пет от лидера Байерн (Мюнхен).

Двата отбора изиграха скучно първо полувреме, в което заложиха на сигурна игра в защита и рядко рискуваха в атака. Гостите от Дортмунд започнаха по-агресивно втората част и поведоха в резултата с гол на Джейдън Санчо в 55-а минута. Санчо получи пас от Марко Ройс и матира вратаря на домакините, отбелязвайки втория си гол за сезона в шампионата. Дортмунд използва импулса от попадението и затвърди успеха след два гола на Ерлинг Холанд. Норвежецът направи 2:0 в 71-а минута с глава след великолепно центриране на Санчо.

В 84-а минута отново Холанд бе точен за 3:0 след извеждащо подаване на Марко Ройс. Норвежецът можеше да запише и хеттрик, но негов удар в 65-а минута срещна напречната греда. Лайпциг също се отчете с греда в 67-а минута след удар на Дани Олмо.

Една от големите изненади бе в Леверкузен, където местният Байер не успя да победи Вердер (Бремен) и завърши наравно 1:1. „Аспирините“ дори губеха до 73-та минута, но все пак успяха да спасят точката.

Байер влезе в този мач като трети в класирането и с цел при успех да изместят макар и временно РБ Лайпциг от втората позиция. Съмненията за влизане в миникриза за Байер обаче се оказаха верни, след като в последните си два мача те допуснаха две загуби.

След почивката в 52-та минута Вердер поведе чрез Топрак, който засече отлично подаване от пряк-свободен удар.

В 73-та минута Шик все пак успя да изравни след като ударът му се отклони от Павленка, но влезе във вратата на гостите.

Точката беше много важна за „бременските музиканти“, които в последните си четири мача имаха само три точки.

По същото време Фрайбург разби с 5:0 Кьолн, записвайки пета поредна победа в шампионата.

Още в 18-та минута домакините поведоха след като Демирович се озова сам срещу стража на „козлите“ и реализира. В 39-та Хофлер удвои. Той овладя топката на границата на наказателното поле и отправи отличен изстрел, който нямаше как да бъде спасен.

Точно след час игра резултатът стана класически. Демирович подаде отлично към Салай, който нямаше как да сбърка в наказателното поле.

В 69-та и Лиенхарт се нареди сред голмайсторите отново след подаване на Демирович. Крайното 5:0 оформи Холер в 79-та минута, който беше намерен на отлична позиция от Кристиян Гюнтер.

Отборът на Пари Сен Жермен победи Брест с 3:0 в мач от 19-ия кръг на френската Лига 1. Головете вкараха Мойс Кийн, Мауро Икарди и Пабло Сарабия. Така новият треньор на парижани – аржентинецът Маурисио Почетино дебютира с успех на поста. Той е бивш футболист на ПСЖ от преди 20 години и сега замени уволнения през декември германец Томас Тухел.

Резултати от 19-ти кръг: Бордо Лориен 2:1, Дижон – Марсилия 0:0, Ланс – Страсбург 0:1, Метц – Ница 1:1, Монако – Анже 3:0, Монпелие – Нант 1:1, Ним – Лил 0:1, Реймс – Сент Етиен 3:1, Рен – Лион 2:2