Юве със Суперкупата след 2:0 над Наполи и рекорд на Роналдо (ВИДЕО)

Юнайтед и Байерн с победи, аматьорският Алкояно изхвърли Реал (Мадрид) от Купата на Испания

Италианският шампион Ювентус спечели Суперкупата на Италия, след като в директен спор за трофея победи носителят на Купата на Италия Наполи с 2:0.

Първият точен на „Мапей Стейдиъм“ беше Кристиано Роналдо, който малко след час изведе торинци напред в резултата.

Португалецът за втори път отбеляза в мач за Суперкупата, след като преди два сезона отново той вкара единственото попадение срещу Милан в спора за трофея в Доха.

Голът му беше под №760, което го изведе еднолично на първото място във вечната класация на голмайсторите в историята на играта.

Алваро Мората оформи крайния резултат в последните секунди, а Наполи трябва да съжаляват за изпуснатия шанс, след като десет минути преди края изпуснаха и дузпа.

Срещата започна равностойно, като нито един от двата отбора не създаде опасности пред някоя от двете врати. В 29-та минута Ървин Лозано успя да се освободи в наказателното поле и стреля, но Шчезни беше на мястото си, за да спаси.

Пет минути преди почивката Роналдо също отправи изстрел от границата на наказателното поле, но топката премина над напречната греда.

След полувремето Ювентус вдигна темпото и в 64-та минута отбеляза. След изстрел от дистанция Оспина изби, но топката се озова в Роналдо, който отблизо отбеляза.

В 78-та минута Наполи вдигнаха ръце, искайки дузпа, след като бе извършен фаул в наказателното на Ювентус. Първоначално Паоло Валери показа, че няма намерение да посочи бялата точка, но колегите му от ВАР го привикаха да прегледа ситуацията и той наистина промени мнението си, където се видя, че Макени е ударил Мертенс без да играе за топката – дузпа за Наполи.

Зад топката застана капитанът на пертенопеите Лоренцо Инсине, но нервите му не издържаха и той прати кълбото покрай лявата греда.  В шестата минута на продължението Куадрадо напредна сам и намери Мората, който сам срещу вратаря оформи крайния резултат.

Така Ювентус за девети път спечели Суперкупата на Италия, като общо е играл за трофея 16 пъти. Наполи пък изпусна шанса си да вземе третия си такъв трофей и първи от 2014 година насам.

Истинска бомба хвърли третодивизионния отбор на Алкояно! Той елиминира Реал (Мадрид) от Купата на краля още на 1/16-финалната фаза на турнира след продължения.

Още по-шокиращото е, че Алкояно стигна до успеха, след като беше останал с 10 души на терена.

Наставникът на „Белия балет“ Зинедин Зидан направи редица промени сред титулярите и даде шанс на играчи, получаващи по-рядко такъв на „Бернабеу“, като даде дебют на 20-годишния защитник Виктор Чуст. Въпреки това обаче неговият тим овладя инициативата веднага след първия съдийски сигнал, макар през първите 30 игрови минути да не успя реално да застраши вратата на 41-годишния страж на домакините.

В 33-ата минута пък Алкояно можеше да изненада именития си опонент, ако Ел Гезуани не бе пропуснал, но впоследствие стана ясно, че е маркирана засада. Реал продължи да диктува събитията на терена и малко преди почивката успя да поведе. Точен в 45-ата минута бе бразилецът Едер Милитао, който засече с глава отлично центриране на сънародника си Марсело. Скоро след паузата Мариано Диас можеше да удвои, ала не успя да затрудни вратаря. В 54-ата минута пък Лукас Васкес стреля от дистанция, но стражът на домакините спаси.

Те обаче заиграха по-мотивирано и не допуснаха опасност пред вратата си до 79-ата минута, когато Винисисус стреля, но бе блокиран от Хосе Хуан. Две минути по-късно Алкояно изненадващо успя да изравни. В 81-ата резервата Жозе Солбес се възползва от пас на Рамос и възстанови статуквото – 1:1. Това се оказа ключово, защото до края на редовното време повече попадения не паднаха и след 96 минути игра мачът влезе в продължения.

В тях нито един от двата отбора не пое инициативата и те гледаха по-скоро да не получат гол вместо да отбележат такъв. В 110-та минута Хосе Санчез влезе неразчетено в единоборство и съдията му показа втори жълт картон, оставяйки Алкояно с 10 души.

Всички сякаш виждаха успеха на Реал и само не се знаеше кога ще дойде той, но в 115-та Алкояно обърна мача с краката нагоре. Тогава Хуанан Касанова се освбоди в наказателното поле и с перфектен изстрел намери очертанията до лявата греда, с което класира Алкояно на 1/8-финалите в Купата, а съдбата на Зинедин Зидан изглежда ясна и все по-далеч от „Бернабеу“.

Манчестър Юнайтед отново е лидер във временното класиране на английската Висша лига.

„Червените дяволи“ си върнаха върха, след като постигнаха обрат и спечелиха с 2:1 визитата си на новака Фулъм от 18-ия кръг на Премиършип.

Така те събраха 40 точки, с 2 повече от градския съперник Сити и Лестър, а освен това отбелязаха точно една календарна година без загуба далеч от дома за първенство.

Момчетата на Оле Гунар Солскяер останаха непобедени в 13-и поред шампионатен двубой и вече имат спечелени 21 точки от губеща позиция извън „Олд Трафорд“.

Мачът на „Крейвън Котидж“ започна отлично за домакините и те откриха резултата още в петата минута.

Тогава Адемола Лукман бе изведен с чудесен извеждащ пас зад гърба на защитата на Юнайтед, която претендираше за засада, след което с плътен изстрел матира Давид Де Хеа – 1:0.

След разглеждане на ситуацията с ВАР попадението бе зачетено, а малко по-късно системата не се намеси, макар че гостите поискаха дузпа заради нарушение срещу Фред в пеналта.

Наказателен удар обаче не последва и срещата продължи, а „червените дяволи“ се настаниха в половината на съперника.

В 21-ата минута те удариха греда след мощен удар на Бруно Фернандеш, а при последвалата атака португалецът опита прострелно центриране към наказателното поле.

Там вратарят Алфонс Ареола не се намеси добре при боксирането на топката и позволи тя да стигне до Единсон Кавани, който отблизо я прати в мрежата му, за да изравни – 1:1.

Секунди по-късно Юнайтед можеше да стигне до пълен обрат, след като Фернандеш отново стреля опасно, ала вратарят на домакините се реабилитира и с решителна намеса изби в корнер.

След друг такъв, в 29-ата минута, капитанът на „червените дяволи“ Хари Магуайър имаше шанс да се разпише с глава, ала стреля покрай целта.

Последваха пропуски на Мейсън Грийнууд и Пол Погба, за да дойде почивката при равенство 1:1.

След паузата Фулъм имаше три добри възможности да поведе отново като при последната от тях Де Хеа успя да спаси удар от десетина метра в 52-ата минута.

Последваха равностойни минути, в които домакините се прибраха в своята половина и не даваха пространства на своя съперник.

Така се стигна до 65-ата минута, когато Пол Погба отбеляза много красиво попадение. Френският национал получи пред ъгъла на наказателното поле и с мощен изстрел по диагонала направи обрата пълен.

Секунди след това Кавани можеше да се разпише отново, ала ударът му с глава бе спасен от Ареола, а в 75-ата минута и колегата му Де Хеа трябваше да показва класа, за да отрази опасен изстрел по земя на Рубен Лофтъс-Чийк.

Последният бе близо до гола и в 84-ата минута, но стреля силно над вратата от десетина метра. След това Фулъм имаше още два страхотни шанса, при един от който Юнайтед имаше късмет, защото топката премина покрай гредата след рикошет в Ерик Баи.

В крайна сметка обаче „червените дяволи“ взеха своето и отново са първи във временното класиране, докато Фулъм остана в зоната на изпадащите с 12 точки от 18 мача.

Лидерът в Бундеслигата Байерн (Мюнхен) успя да измъкне трите точки при визитата си на Аугсбург в 17-ия кръг на шампионата.

Още в 13-та минута баварците стигнаха до дузпа, след като Рани Кедира наруши правилата в наказателното поле. Зад топката застана Робърт Левандовски, който беше безпогрешен за 0:1.

Десет минути по-късно Гнабри стреля опасно, но стражът на домакините спаси по перфектен начин. Малко преди почивката отново Гнабри беше близо до гола, но отново Гикиевич беше на мястото си.

В 43-та удар на Левандовски се отби и от лявата греда.

След почивката Байерн намали темпото и това даде шансове пред Аугсбург. Така в 75-та минута се стигна до дузпа за домакините, след като Павар игра с ръка в наказателното поле. Финбогасон застана зад топката, но ударът му разтресе лявата греда на Нойер!

Така Байерн успя да събере 39 точки и продължава да е с аванс от четири пункта пред втория, РБ Лайпциг, който победи Унион Берлин с 1:0.

В другите мачове от снощи: Шалке – Кьолн 1:2, Арминия – Щутгарт 3:0, РБ Лайпциг – Унион 1:0, Фрайбург – Айнтрахт 2:2