Злато за ансамбъла с рекордна оценка в Марбея

Боряна Калейн със златен медал в многобоя

Ансамбълът на България в състав Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова спечели златен медал в многобоя на Гран при турнира по художествена гимнастика в Марбея, Испания.

В съчетанието си с пет топки нашите момичета получиха рекордната оценка от 50.650 точки.

Олимпийските шампионки от Токио бяха оценени за изпълнението си с три обръча и два чифта бухалки 47.850, като играха чисто, а съчетанието им е допълнително усложнено преди Световното първенство в Япония.

По този начин момичетата на Весела Димитрова със сбор от 98.500 спечелиха шампионската титла в многобоя.

Втори е отборът на Беларус със сбор от 94.550 точки, а бронзовите медали спечели отборът на домакините от Испания с 83.100. Четвърти е ансамбълът на САЩ със 75.050 точки.

Участие при ансамблите в Марбея взеха само 4 тима, колкото има и на Чалъндж купата в Клуж-Напока, Румъния, където индивидуалната ни състезателка Боряна Калейн триумфира в многобоя.

От 27 до 31 октомври ще се проведе Световното първенство по художествена гимнастика в Япония, което ще бъде последно за това поколение на „златните момичета“.

Боряна Калейн спечели по безапелационен начин златния медал в многобоя.

Със сбор от 103.700 точки тя остави конкуренцията зад нея с разлика и показа, че е в много силна форма само две седмици преди Световното първенство в Япония.

Боряна получи 26.750 точки за играта си с обръч, 27.150 точки за топката, 27.550 точки за шеметните си бухалки и 22.250 точки за играта си с лента, където имаше някои неточности.

Втората наша представителка Татяна Воложанина събра сбор от 96.200 точки (25.100 т. за композицията си с обръч, 24.600 т. за изпълнението си с топка, 24.150 т. за играта си с бухалки и 22.350 т. за лентата) и така се класира на пето място в многобоя.

Днес Боряна влиза във финала с три първи оценки – на обръч, топка и бухалки и с четвърта оценка на лента.

Татяна се класира за финалите с 4-та оценка на обръч, шеста на топка, шеста на бухалки и с трета по сила оценка на лента.

Сребърният медал в многобоя спечели Милена Балдасари от Италия със сбор от 99.600, а бронзовият – Дария Трубникова от Русия със сбор от 99.300т.